Ako často prať oblečenie: Existuje vôbec dokonalý návod?

11.10.2019
Ako často prať oblečenie? Pravda je taká, že univerzálna odpoveď nie je k dispozícii. Keď sa naskytne otázka, koľkokrát do mesiaca by mali vaše obľúbené šaty poctiť bubon práčky svojou návštevou, jednoducho zalamujeme rukami. Neexistuje jediný rozhodujúci faktor, ktorý vám odporučí, kedy zapnúť práčku. Hľadajte zlatú strednú cestu – niečo medzi častým praním a špinavými vecami v koši na prádlo už nejaký ten piatok.

Pozrime sa na to aj z hľadiska vykonávanej profesie. Pokiaľ pracujete v zdravotníctve, dostávate sa do kontaktu s baktériami oveľa častejšie ako človek, ktorý pracuje napríklad z domu. V takomto prípade je častejšie pranie nevyhnutnosťou.
Na každú vec iný meter
Na problém sa zblízka pozreli aj ľudia z fachu. Dizajnérka Stella McCartney pre noviny Guardian uviedla, že sa drží pravidla - “pokiaľ danú vec nemusíte prať, tak to nerobte.” Podľa jej slov existujú veci, ktorých životnosť sa predlžuje práve tým, že sa vyhýbajú častému praniu. Ak sa vám podarí vaše nové nohavice “rozveseliť” fľakom, nehádžte ich ihneď do prania. Najprv nechajte škvrnu vyschnúť, jemne ju vyčistite, až potom sa obráťte na práčku. Keď predsa len potrebujete uchlácholiť svoje srdce, tak vám prezradíme, že pri praní musíte začať taktizovať. Všetko závisí od druhu oblečenia.
Spodné prádlo
Okrem podprseniek, ktoré by ste mali prať zhruba po štyroch noseniach, sa ostatné spodné prádlo odporúča prať po každom použití. Pri tomto bode to všetko stojí na hygiene. Keď máte dostatok spodnej bielizne, ktorú viete prestriedať, tak si nosené prádlo odkladajte do vrecúška a na konci týždňa ho vyperte.
Džínsy
Milujeme ich nosenie, no ich menej. Po návrate z práčky už nikdy nie sú tým, čím bývali. Aj po stránke farebnosti, aj po stránke elasticity. Svoje rifľové lásky by ste mali prať po šiestich až siedmich noseniach. V prípade, že nosíte jeden pár tých istých džínsov celý týždeň, stačí ich vyprať na jeho konci. Obávate sa, že sa vaše obľúbené nohavice v práčke zničia? Perte ich obrátené na opačnú stranu pri šetrnom programe.
Svetre, tričká, košele a kardigány
Pokiaľ vám matka príroda nenadelila talent na označkovanie všetkého oblečenia jedlom a nápojmi, potom stačí vrchné diely ako svetre a kardigány prať až po piatich noseniach. No pri tričkách a košeliach vravia nepísané pravidlá niečo iné. Keď ich začnete „cítiť“, neriaďte sa žiadnymi predpismi a položte ich do práčky. Tričká by sa mali prať takmer po každom nosení, pretože sú v najužšom kontakte s vašou hornou časťou tela. V lete sa už po pár hodinách nosenia stáva, že ich prací osud je jasný. Obliecť si tričko druhýkrát by bol v tomto prípade prehrešok voči spoločnosti v MHD, ale aj voči princípom sebalásky, no nie?
Bundy a kabáty
Ruky hore pre tých, ktorí vlastnia kožené bundy. Tie nepotrebujú prať tak často. To isté platí pre kabáty, pršiplášte a zimné bundy. Pranie kabátov a búnd sa odporúča tak raz až dvakrát za sezónu. Kabáty väčšinou čelia spodnému vrstveniu, takže šanca na stret s potom je oveľa nižšia ako pri spomínaných tričkách. Ak sa vám podarí zašpiniť ich vlastnou šikovnosťou, potom práčku vyhľadajte čo najskôr.
Pyžamá
“Nevykonávame v nich nadmerný pohyb, takže sa nespotíme.” Drahí priaznivci pyžamového rande, svoje pohodlné obleky by ste mali prať tak často ako svetre. Optimum je po štyroch až piatich noseniach.
Oblečenie do fitka
Legíny, nohavice na jogu, športová podprsenka. Polyester plní fitness centrá, ale po novom aj ulice. Z hygienického hľadiska je potrebné oblečenie na cvičenie vyprať po každom použití. Pokiaľ vám ale záleží na planéte a nepotrebujete tisíc outfitov do fitka, vyskladajte si maximálne tri a striedajte ich. Športové legíny na rekreačné účely sa napríklad nemusia prať po každom nosení. Uvoľňovanie polyesterových vláken počas prania nezaváňa láskou k udržateľným princípom, preto netreba doma nutne vlastniť zbierky športových podprseniek vo všetkých farbách.
Veríme, že týmto návodom prispejeme k šetreniu vody, vašich peňazí za pracie prášky, ale aj k záchrane planéty.