Ako roztiahnuť oblečenie a zachrániť tak scvrknuté kúsky z práčky

„Pomóóóc, zbehli sa mi moje nové šaty!“ Mnoho z nás sa už stalo svedkom premeny milovaného kúsku oblečenia na takzvané prekvapenie z mladšej sestry. Zrazené veci zo sušičky či scvrknuté oblečenie z práčky nám dokáže poriadne zvýšiť tepovú frekvenciu, no na paniku nie je dôvod. Jeden hlboký nádych, jeden výdych a hor sa na nápravu. Pozrieme sa na to, ako sa dajú šaty znovu predĺžiť, ale aj na to, ako roztiahnete pletený sveter do pôvodného vzhľadu.

Kedy sa oblečenie zrazí


Všetko sa deje pod vplyvom vysokej teploty. Zmena štruktúry vlákna oblečenia v dôsledku neprimerane zvoleného pracieho programu či programu sušičky nie je síce výsledkom, ktorý nás pohladí na duši, no stále ho vieme zachrániť aj v domácom prostredí. Na zbehnuté oblečenie budete potrebovať pár pomocníkov z kúpelne a kuchyne. Hlavnú úlohu bude zohrávať detský šampón, kondicionér, teplá voda, ale aj sóda bikarbóna a biely ocot. 

Ako roztiahnuť pletené oblečenie

 

zdroj foto: the spruce.com
 
 1. Naplňte umývadlo alebo vaňu vlažnou vodou v takom množstve, aby ste do nej mohli odev ponoriť úplne. Pred samotným procesom vždy otestujte teplotu vody – studená voda vám nepomôže, príliš horúca voda môže odev ešte viac poškodiť. Preto je vlažná voda ideálnou voľbou.
 2. Do vody primiešajte 1 lyžicu kondicionéra alebo detského šampónu, pretože majú jemné zloženie a pomáhajú uvoľnovať vlákna odevu bez toho, aby ho poškodili.
 3. Zmes nechajte pôsobiť po dobu tridsiatich minút. Potom vodu vypustite, oblečenie však neoplachujte, len ho poriadne vyžmýkajte.
 4. Na zem si položte suchý uterák, na ktorý umiestnite mokré oblečenie. Uterák spolu s oblečením postupne zrolujte, aby sa vytratila prebytočná vlhkosť. Vaše šaty môžete nechať zrolované v uteráku najviac desať minút, aby sa s nimi dobre pracovalo.
 5. Odev natiahnite na nový suchý uterák, ktorý je väčší ako váš kus oblečenia. To následne vyrovnajte. Na okrajové body pripnite špendlíky alebo naň priložte ťažšie predmety, ako sú knihy či šálky. Takto môžete svoj kúsok nechať až dovtedy, kým je suchý. V prípade potreby ho môžete ešte ponaťahovať.

Ako roztiahnuť bavlnené tričko


Pletené odevy vrátane bavlny reagujú na túto taktiku lepšie ako tuhšie typy tkanín - hodváb  či polyester. Vyššie uvedený spôsob tak môžete uplatniť aj pri rozťahovaní bavlneného trička, ale aj pri naťahovaní obľúbených šiat. Majte na pamäti, že bavlna sa scvrkne rýchlejšie ako syntetické materiály. Preto vám pôjde aj zväčšovanie bavlnených druhov oblečenia jednoduchšie ako pri syntetike. 

Na kašmír a vlnu použite sódu bikarbónu a ocot

 

zdroj foto: ehow.com
 
 1. Do umývadla umiestnite vodu izbovej teploty, pridajte dve lyžice kuchynskej sódy bikarbóny. Počkajte zhruba desať minút, kým sa sóda vo vode úplne nerozpustí, aby sa neprilepila na látku.
 2. Scvrknuté oblečenie ponorte do vody úplne. Potom ho vytiahnite a jemne z neho vytlačte prebytočnú vlhkosť.
 3. Odev opatrne natiahnite rukami do všetkých smerov rovnomerne.
 4. Ak ste natiahli oblečenie do požadovaného tvaru, namočte ho vody so sódou na jednu hodinu.
 5. Nakoniec opláchnite odev zmesou s octom - vo vedierku si zmiešajte liter vody s 2,5 decilitrami bieleho octu. Zmes nalejte na odev, mala by pomôcť zmäkčiť a roztiahnuť látku. Odev nechajte uschnúť na vzduchu.

Ako roztiahnuť džínsy

 
 1. Položte džínsy na rovný povrch a vyhlaďte ich.
 2. Do rozprašovača umiestnite teplú vodu a nastriekajte ju na miesta, ktoré potrebujete roztiahnuť. Ak sa džínsy scvrkli úplne, vodu aplikujte na celý povrch. Nezabudnite vodu naniesť na prednú aj na zadnú časť riflí, pomôže uvoľniť pevné vlákna.
 3. Natiahnite džínsy do všetkých smerov, aby sa tkanina uvoľnila. Zamerajte sa na najtesnejšie oblasti a naťahujte ich rovnomerne. Zabezpečiť si tak môžete aj rozšírenie nohavíc v páse, ale aj ich natiahnutie po dĺžke. Vlákna sú pevné, preto sa nemusíte báť, že džínsy roztrhnete.
 4. Džínsy zaveste na šnúru a nechajte ich uschnúť na vzduchu. Potom ich premiestnite  na rovný povrch, aby si zachovali svoj tvar. 
 

zdroj foto: thespruce.com

VŽDY MYSLITE NA TO, ŽE:

 
 • teplo zo sušičky a práčky  má veľký vplyv na scvrkávanie oblečenia – nastavte si preto jednotlivé programy starostlivo, pretože aj v tomto prípade platí, že prevencia je predsa najdôležitejšia
 • na rozťahovanie oblečenia je vhodná voda izbovej teploty
 • každý typ vlákna je špecifický a vyžaduje si iný prístup – bavlnené veci sú napríklad oveľa poddajnejšie a výsledok docielite jednoduchšie ako pri oblečení zo syntetického materiálu
 • syntetické odevy roztiahnete takisto pomocou vody a detského šampónu, nechajte ho však v zmesi namáčané kratšie ako pletené či bavlnené oblečenie, na konci ho NEŽMÝKAJTE
 • škody spôsobené práčkou či sušičkou niekedy nejdú odstrániť na prvý raz, preto sa pripravte na opakovaný proces svojpomocného zväčšovania oblečenia

Zdielaním môžete poďakovať autorovi

Sue

Umenie je voľnosť, umenie je neustále vnášanie nezvyčajnosti do všednosti, umenie je nový nádych pre zabudnutý kúsok oblečenia, ktorý si práve našiel v šatníku. Študentka, milovníčka tanca, cestovateľka za šťastím, možno raz budúca novinárka. Sue

Kolekcie, novinky, exkluzívne zľavy