-20% na sandále birkenstockkód:SSKBIRK

Ako zvíťaziť kvalitou nad kvantitou – naučte sa dešifrovať módne etikety

Klišé dvadsiateho prvého storočia obsahuje myšlienku, že dnešní ľudia sú tými najpohodlnejšími tvormi obývajúcimi planétu Zem. Minimálne čo sa týka čítania. Siahodlhé texty sme si zvykli nahrádzať vizuálnym variantom. V škole, v práci, pri scrollovaní na internete i v obchodoch. No napriek tomu by sme chceli pre seba to najlepšie bez vývinu väčšej námahy. Dnešný článok bude trocha iný – je akýmsi návodom a prvou pomocou pre tú našu kamarátsku (módnu) pohodlnosť. Všetci chceme obliekať kvalitu, no jej šťastný príbeh sa končí vo chvíli, keď vychytený kúsok zhltne bubon práčky...
 

Chodiace vešiaky na oblečenie

 
 

Aj tak by sme mohli definovať naše telesné schránky po tom, čo ich zaodeje tretina nášho šatníka. Pri kúpe nového kúsku oblečenia je pre nás mnohokrát najdôležitejším faktorom cena a akási masová „páčivosť“. Ak chceme spoznať skutočnú produktovú akosť, musíme naň siahnuť nielen dotykom, ale aj rozumom. Niekedy je výber oblečenia hrou, ktorá vôbec nie je tak jednoduchá ako sa na prvý pohľad zdá. Ako teda komplexne prečítať etiketu nezahrňujúcu len pracie symboly, ale súbor podmienených vlastností pre kvalitné oblečenie?  

Stopercentný syntetizmus


Vo svete materiálnej hodnoty látok zohráva jej obsah významnú úlohu. Nájsť bavlnu v čistej podobe je dnes zložitým procesom. Naše skrine ukrývajú materiály akými sú nylon, spandex či polyester spriadané z petrochemických výrobkov a plastov. Tieto textúry sú na prvý pohľad prispôsobivejšie, ich štruktúra zabezpečuje napínanie a lepšiu priľnavosť na telo a bezpochyby sa vo finálnej podobe koncipujú do štýlovejších strihov a kúskov ako obyčajné tričká z bavlny.

Umelé materiály bývajú často zmiešavané s tými prírodnými. Potom je spotrebiteľ privádzaný do stavu, kedy nevie rozoznať kvalitu na prvý dotyk. Tieto „zmiešané“ materiály však po vypratí nespolupracujú tak ako vlna či ľan a nejeden kúsok sa zvykne meniť na nepoznanie.
 

Názov produktu naznačuje, že ide o ľanové šortky. Avšak v popise produktu je uvedený iný materiál – 100% polyester.Názov: Vlnený sveter so stojáčikom Popis: 58% polyester, 35%polyamide a iba 6% vlny

Dotknúť sa tkaniny znamená čítať jej štruktúru


Tkanina nemusí pôsobiť mohutne na to, aby bola naozaj dobrá. Výrobcovia oblečenia zvyknú do oblečenia pridávať takzvané „láskavé chemikálie“, ktoré dopomáhajú k dokonalému finálnemu vzhľadu jednotlivých kúskov. Akonáhle prejdú veci skúšobným praním,  vábivý efekt mizne.  Skúste načrieť do vašej skrine a spraviť si malú rekapituláciu. Ktoré veci sa vám  nosili dobre a nepodľahli ani niekoľkým praniam? Preskúmajte ich podrobnejšie a pri najbližšej návšteve nákupného centra hľadajte podobnú verziu. Pre pleteniny existuje spôsob, vďaka ktorému ich otestujete. Natiahnite časť vlákna na menej viditeľnom mieste. Ten by sa mal v ideálnom prípade vrátiť do pôvodného tvaru.

Švy – malé šifrované signály

 

 

Pohľad na samotnú tkaninu niekedy nestačí. Jeden z ďalších spôsobov kontroly kvality oblečenia je pozrieť sa pod jeho povrch. Venujte prezeraniu trpezlivosť a pootáčajte si svoj vyhliadnutý kúsok z každej strany. Zamerajte sa na lem saka alebo na švy, ktoré spájajú rozkrok nohavíc z vonkajšej strany. Ak existujú miesta, kde vyzerajú nohavice už napohľad voľne zošité a pripomínajú skôr nepodarenú hru s ihlou, ide o jeden z varovných signálov.

Ak je vrchný šev príliš tesný a ten z opačnej strany zas príliš voľný, predpovedajte kúsku krátku praciu budúcnosť. Tkanina sa veľmi rýchlo opotrebuje vďaka nedostatočnej spájajúcej sile. Otvory na zapínanie gombíkov by mali byť pevné s nenarušeným vláknom. Harmóniu by ste mali hľadať aj medzi manžetami a priliehajúcim rukávom.

Súlad medzi vnútornou a vonkajšou časťou oblečenia, teda vnútorná „čistota“ textílie bez akýchkoľvek slabých a poškodených švov, je jednou z determinant kvality oblečenia.

Podmieňuje cena kvalitu oblečenia?

 

100% polyester od 35€ od 90€
 

Nepísané pravidlo hovorí, že za kvalitu si musíte priplatiť. Nepísaným pravidlom ale ostáva tiež skutočnosť, že nie všetko, za čo ste ochotní rozbiť prasiatko, kvalitné skutočne bude. Masovosť výroby sa stýka s lacnou pracovnou silou, ktorá sa snaží veci vyrábať na počkanie. Využívanie lacnejšieho vlákna pri miliónoch produkovaných kusov bežný spotrebiteľ nezbadá. Treba pátrať pod povrchom.

Kvalitu hľadajte pri nákupoch od európskych predajcov alebo od výrobcov takzvaných jednokusoviek. Jednou z istôt je nakupovať u vami overených výrobcov.
 

Umením nie je odniesť si plné tašky dobrej ceny. Umením je odniesť si domov kúsok, ktorý má aj po roku nádych prvého dňa.“ 

#FAQ

 

1. Je označenie 100% cotton zárukou, že kupujem kvalitný materiál?

Bohužiaľ, nie je. Aj odev označený touto nálepkou nemusí disponovať očakávanou kvalitou. V súčasnosti pri výrobe takýchto tkanín používajú firmy lacnejšiu formu výroby, pri ktorej sa využívajú nekvalitné vlákna s nízkym obsahom tkaniny. Sila medzi jednotlivými vláknami je omnoho menšia ako by mala byť. Proces rýchlej výroby si vyžaduje rýchle riešenia, a tak sa stávame svedkami najväčšieho výrobného podvrhu súčasnosti. Nechajte za vás rozhodnúť vašu kožu.
 

2. Je rozdiel medzi koženkou a eko kožou alebo medzi PVC a PU?


Koženka sa vyrába nepriamym nanášaním umelých materiálov PU (polyuretánu) a PVC (polyvinylchloridu) na podklad ako je tkanina, úplet alebo netkaná textília. Jej výroba je síce lacnejšia, ale prináša so sebou nepríjemnosti v podobe praskania. (Mimochodom, polyester predstavuje najhoršiu možnú fashion alternatívu – je vyrábaný zo syntetických polymérov a komfort nie je ani zďaleka slovom, ktoré ho definuje.) Povrch eko kože tvorí 100% polyuretánu a ako podklad jej slúži 100% bavlnený úplet. Je odolnejšia voči oderu, pevná a priedušná. Jedinou nevýhodou eko kože je priepustnosť tekutín. PVC vs. PU v skratke: PU sa podobá viac na prírodnú kožu, je jemnejší, priedušnejší a udržateľnejší. PVC je väčšinou lacnejší a odolnejší.
 

3. Potrebujú všetky typy oblečenia podšívku?

Podšívka je určite na mieste pri materiáloch presvitajúcich, takisto pri štruktúrovaných šatách či kabátoch alebo pri semišových a kožených sukniach. Okrem účelnosti vrstvenia látky by mala spĺňať aj druhotnú funkciu – a tou je komfort pri nosení.
 

4. Sedí mi tento kúsok ako uliaty?

Pokiaľ sa pristihnete pri tom, že pri podvihnutí rúk sa ramená oblečenia dvihnú taktiež, alebo sa vám šaty či sukňa pri chôdzi zvykne vyhŕňať hore, pravdepodobne vám daný kúsok nesadol.  
 

6. Čo je viskóza a prečo tvorí päťdesiat percent môjho šatníka?


Viskóza patrí k syntetickým materiálom a je neodmysliteľnou súčasťou vecí, ktoré sú produktom rýchlej masovej výroby. V takomto prípade syntetické materiály úplne nahrádzajú tie prírodné. Náklady na výrobu sa tak znižujú a výsledný vizuálny efekt až tak nebolí. Na materiáloch s klasickými viskózovými vláknami z dreva ocenia ich majitelia ich veľmi dobré absorpčné vlastnosti, ktoré sú dokonca lepšie ako u bavlnených materiálov. Rovnako zabezpečujú optimálnu výmenu tepla, čím prispievajú k príjemnému pocitu pri nosení. 
 

7. Je prírodný materiál vždy lepší?  

Nie. Tak ako aj vo svete prírodných materiálov, aj vo svete syntetiky máme k dispozícii rôznu škálu kvality. Vezmime si napríklad nevyhnutnosť syntetického materiálu pri veciach určených do gymu. Takisto je rozdiel pri využití syntetických materiálov vo svete fast fashion alebo pri dizajnérskych počinoch, kde si samotní dizajnéri vyberajú syntetiku účelne a rôzne ju mixujú. Spandex alebo taká lycra sa často miešajú s vlnou a bavlnou pre zachovanie elasticity oblečenia.
 


 

Čo by ste si mali z dnešného článku odniesť:

 
  • pri nákupe sa inšpirujte detailnejším pohladením vášho obľúbeného kúsku zo skrine a skúste si tento pocit priniesť so sebou do obchodu – hmat bude vaším pomocníkom pri výbere podobného

  • syntetiku nakupujte účelne – nech sú to skôr pančuchy, active wear alebo skladaná sukňa

  • v lete myslite na prírodné materiály, v tridsiatkach strávených v office sa im poďakujete

  • istota – pol života = zabaľte výpredajové skupovanie obchodov, nakupujte u osvedčených výrobcov a dizajnérov jednokusoviek
     

    Zdroj foto: Pinterest.com, Nila.cz, Screenshoty z ASOS.com

Zdielaním môžete poďakovať autorovi

Sue

Umenie je voľnosť, umenie je neustále vnášanie nezvyčajnosti do všednosti, umenie je nový nádych pre zabudnutý kúsok oblečenia, ktorý si práve našiel v šatníku. Študentka, milovníčka tanca, cestovateľka za šťastím, možno raz budúca novinárka. Sue

Kolekcie, novinky, exkluzívne zľavy