Keď aj šatník potrebuje detox: Ako ho správne vytriediť a pomôcť tým planéte i peňaženke

Pred mesiacom sme ani len nepomysleli na to, že naše životy sa obmedzia na fungovanie medzi obytnými stenami a občasným nákupom toho najnutnejšieho. Z rúška sa stal povinný doplnok a my máme zrazu čas na všetko. Aj na to, čo sme odkladali mesiace. Do tejto kategórie patria aj naše šatníky. Nová doba sa mení na tú upratovaciu a my sa už nemáme na čo vyhovoriť. Preto sme pre vás namiešali celkom účinný detoxikačný koktejl, ktorý vám pomôže zorganizovať neriadený šatníkový chaos. 

Zároveň dnes potešíme všetkých, ktorí si potrpia na predpísané metodiky. Uznajte, triedenie šatníka je malá alchýmia a vyžaduje si stopercentnú koncentráciu. Dobrá rada na začiatok - vyčleňte si na túto aktivitu pár hodín. V prípade, že skriňa praská vo švíkoch alebo ste sa jej naposledy venovali pred dvoma rokmi, budete potrebovať k dispozícii možno aj celý deň.  Predtým si nezabudnite vybaviť všetky potrebné telefonáty, odpíšte na správy a hor sa do práce. 
 

Emócie dajte bokom


Skôr, než začneme s našim inventárom rád, si uvedomte, že pri triedení šatníka sa musíte na chvíľu prestať viazať na pocity. Máme na mysli presne tú košeľu, ktorú ste si nikdy neobliekli, ale dúfali ste, že vaša dcéra ju raz zúžitkuje. No nestalo sa tak. Častokrát sme len obeťou asociácií a spomienok, vďaka ktorým sa vieme poriadne upnúť na matériu. V súvislosti s našou schopnosťou naviazať sa, máme na mysli veci, ktoré:
 
 • sú príliš opotrebované na to, aby ste ich niekomu darovali, tak si ich necháte. V útrobách skrine však zapadnú prachom, pretože si ich už nikdy neoblečiete
 
 • patria do kolónky „raz by som si ich mohol/mohla obliecť“, ale v skutočnosti ich nemilujete. Zároveň odmietate fakt, že by ste mali niekomu darovať dokonalý pár topánok alebo džínsov. A verdikt? Aj tak upadnú do zabudnutia
Iste, zavrieť dvere skrine pred týmto všetkým by bolo najjednoduchšie, ale to by sme nemuseli písať nasledujúce riadky. Zbaviť sa niektorých vecí znamená akceptovať fakt, že sme s nimi zahodili nie ľahko zarobené peniaze. Zbaviť sa niektorých vecí niekedy nie je jednoduché, no keď to spravíte, pocítite určitý druh slobody. A k tomu sa priráta aj jeden megalománsky dobrý pocit z tejto činnosti. 

AKO ZAČAŤ


Naše rady nepramenia z jedného zdroja. Sú kombináciou účinných metód, v ktorých si vie každý nájsť tú svoju cestu. Základom je inšpirácia. Do nej môžete postupne primiešať vlastné postrehy a tipy a posunúť ich ďalej.

Pripravte si priestor


Zhromaždite si šesť väčších nákupných tašiek alebo vriec (podľa dostupných domácich zásob), ktoré si označíte nasledovnými kategóriami:
 
 1.         veci, ktoré si ponechám
 2.         tie, ktoré poputujú rodine a známym
 3.         tie, ktoré darujem (napríklad nejakej organizácii)
 4.         na recykláciu
 5.         tie, ktoré treba presunúť do inej kategórie
 6.         na predaj
Takáto príprava vám pomôže urobiť si väčší prehľad a odsledovať si jednotlivé kategórie.
 

Nezabúdajte na logistiku


Po „krabičkovej akcii“ si určite, kam jednotlivé škatule poputujú. Uistite sa, že máte vhodných adeptov, ktorí by mohli krabice s vecami prijať. Keď si vopred pripravíte takýto zoznam, ostane vám menej výhovoriek na to, prečo si nadbytočné oblečenie nechať.
 
 •         rozdať (komu?)
 •         darovať (kam?)
 •         predať a recyklovať (kde)
Vhodnou alternatívou k vyššie spomínaným môže byť aj výmena oblečenia – takzvaný swap. Cieľ je jasný: nájsť vhodné alternatívy na presun oblečenia a zamedziť tomu, aby skončilo na skládke.
 
Predpokladáme, že v tomto bode by ste mohli mať prípravnú fázu za sebou. K triedeniu si zapnite obľúbenú hudbu alebo podcast s inšpiratívnym posolstvom. Napríklad taký, ktorého náplňou sú témy ekológie či udržateľnej módy. Odporúčame najnovší podcast od Babsy Jagušák a Katky Hutyrovej z projektu Nosene. Bude sa vám pracovať lepšie. 
 

Budem to ešte niekedy nosiť?


Pri každej z uvedených položiek je vhodné spýtať sa samého/samej seba – Milujem danú vec? Je to vec, ktorú po praní neustále vyhľadávam? Mal/mala som danú vec na sebe za posledný polrok? Hodí sa k môjmu štýlu?

Osobitnou kategóriou v našich šatníkoch sú veci, ktoré sme dostali ako darčeky. Priznajme si. Z niektorých narodeninových či vianočných prekvapení by sme mohli vyskladať samostatnú skriňu. Nuž, aj tieto veci treba podrobiť selekcii. Ide o trošku citlivejšiu oblasť, predsa sú to záležitosti od blízkych. No nie je žiadnou hanbou ani prehreškom vzdať sa darovaného. Nie všetky veci predsa zapadli do vášho štýlu a obliekacej rutiny.
 
 
Absolvovali ste odporúčané kroky? Urobte si menšiu pauzu pred tým, než uvediete teóriu do praxe. Ďalšie riadky budú venované problémom, s ktorými sa pri triedení šatníka ešte budete musieť vysporiadať.

Sentimentálne predmety


Dobrým príkladom na záležitosť, ktorej sa neviete a ani nechcete vzdať, sú vintage šperky. V zásobách ich držíte len tak z „pasie“. Nič viac, nič menej. Ako sa ich zbaviť bez viny? Skúste bazáre, komunitné spolky alebo ich do dobrých rúk posuňte prostredníctvom webu. Sociálne siete sú plné skupín, kde ľudia hľadajú zatúlané položky hodiace sa do ich portfólia. Možno práve vaše veci pomôžu zveľadiť kostýmy umeleckého či divadelného súboru. 

„Možno to raz budem potrebovať“


Ak sa vám do cesty pripletie vec, ktorej sa naozaj neviete zbaviť a žijete v domnienke, že ju ešte niekedy budete potrebovať, vyskúšajte nasledovné – odložte ju do krabice, do ktorej napíšete aktuálny dátum. Do svojho smarfónu si nastavte pripomienku, ktorá sa ozve po šiestich mesiacoch od uloženia veci do škatule. Pokiaľ vám počas tohto obdobia vec nechýbala a nevyhľadali ste ju, tak ju nepotrebujete. Môžete ju posunúť niekomu inému s čistým vedomím a svedomím. Upozorňujeme, že nemáme na mysli sezónne položky, ale veci, ktoré ste na sebe nemali už vyše pol roka a držíte sa ich len pre prípad.

Mea culpa, mea maxima culpa


Mať pocit viny z peňazí „vyhodených len tak von oknom“ je v pohode. Všetci tomu rozumieme. No vynaložené financie vám späť nevráti nik. A čo taká bezprostredná radosť, že ste nenosenou vecou potešili niekoho, kto z nej bude mať väčší úžitok? To už je na nezaplatenie, však?

REDUKCIA NEPORIADKU A ŠETRENIE VAŠEJ PEŇAŽENKY


Po očiste vášho šatníka iste príde na rad moment, kedy budete musieť kúpiť nový pár topánok či novú bundu na zimu. Čo urobiť pre to, aby ste si zachovali udržateľné princípy aj pri nákupe nových vecí?

Jedna položka dnu, a tá druhá musí z kola von


Keď prepadnete pokušeniu kúpiť si nový kúsok oblečenia, myslite na zlaté pravidlo – kúpou nového šatníkového prírastku by ste sa mali vzdať jedného starého a vytvoriť tak v šatníku miesto. Pamätajte na to, že vždy meníte položku za položku z tej istej kategórie, takže starý náhrdelník určite nenahradíte novými džínsami.

Druhá šanca na život


V prípade, že chcete veci posunúť do iných kruhov, skúste sa zapojiť do swapov. Výmeny oblečenia, doplnkov a rôznych iných predmetov sa aj na Slovensku začali tešiť veľkej obľube. V znamení hesla „staré za nové“ prispievate k udržaniu zdravého módneho obehu. Nesmieme zabudnúť ani na sekáče a vintage shopy, ktoré takisto patria do kolónky udržateľných možností. Vo oboch prípadoch však platí, že nakupovať treba s mierou.
 

Obmedzte nákup jednorazových položiek


Máme na mysli nákup toho lesklého overalu, ktorý si užil svoju hodinu slávy na firemnej párty a potom zapadol prachom. Keď viete, že vás čaká udalosť, kde potrebujete nový pár lodičiek, ktoré bežne nenosíte, skúste si radšej spraviť rešerš u známych a topánky si jednoducho požičajte. Je to určite efektívnejší spôsob než uchovávať domáce zbierky vecí s nálepkou „na jedenkrát“.

Skvelou možnosťou je využívanie prenájmu oblečenia. Na Slovensku nájdete šikovné koncepty, ktoré menia pohľad na klasické požičovne. Takouto cestou sa viete dostať ku kúskom od lokálnych dizajnérov a podporiť tak kvalitnú slovenskú tvorbu. Pomôcť vám s tým môže napríklad projekt Šumné, ktorý vznikol práve z tejto iniciatívy. 

Ak sa predsa len odhodláte na nákup, tak uplatnite...

 
 1.         pravidlo tridsiatich nosení = novú vec si budete chcieť obliecť aspoň tridsaťkrát
 2.         pravidlo troch kombinácií = nový kúsok oblečenia by ste mali vedieť   skombinovať s ďalšími tromi kúskami vo vašom šatníku

A tu sa dostávame k poznaniu, že kapsulový šatník je naozaj cesta!


Veľa sa o ňom hovorí, no vytvoriť si ten pravý s vlastnou identitou a určitým počtom kúskov, ktoré nás budú sprevádzať každý deň, je náročnejší proces. Nie však nezdolateľný. Kapsulový šatník vás zbaví obáv z toho, čo si zajtra oblečiete, pretože tam budete mať kúsky navzájom ladiace v akejkoľvek kombinácií. Siahajte po udržateľných a kvalitných materiáloch a svojou kúpou podporte značky, ktoré žijú udržateľnú filozofiu aj v praxi.

Rýchle rady na záver:

 
 • na triedenie šatníka si vyhraďte osobitný čas
 • netrieďte veci len z rozmaru, zostavte si štruktúrovaný plán práce
 • zabudnite na triedenie šatníka s vašou drahou polovičkou, koledujete si o malérik. Na pomoc si zavolajte osobu s podobným štýlom, ktorá je čestná a ktorej vkusu dôverujete
 • pomocník, ktorý pripraví menšie občerstvenie a prinesie fľašu dobrého vína nikdy nie je na škodu
 • uplatňujte pravidlo delenia do kategórií a aplikujte pravidlo šiestich mesiacov
 • veci si pred vyradením vyskúšajte
 • vyhadzujte len položky, ktoré vykazujú známky opotrebovania a nedajú sa už viac nosiť
 • pamätajte, že skriňový detox nie je len záležitosťou Vianoc - proces opakujte pred začiatkom každej ďalšej sezóny
 
Ak si chcete pripomenúť celý proces, pozrite si video od La Florita, ktorým sme sa inšpirovali aj my. Do triedenia, priatelia! 
 
Zdroje:
reducereuserenewblog.com
whowhatwear.co.uk
laflorita.sk

Zdielaním môžete poďakovať autorovi

Sue

Umenie je voľnosť, umenie je neustále vnášanie nezvyčajnosti do všednosti, umenie je nový nádych pre zabudnutý kúsok oblečenia, ktorý si práve našiel v šatníku. Študentka, milovníčka tanca, cestovateľka za šťastím, možno raz budúca novinárka. Sue

Kolekcie, novinky, exkluzívne zľavy