-20% na sandále birkenstockkód:SSKBIRK

Ako sa zbaviť nepotrebného oblečenia: ekologicky, eticky a ekonomicky

Fenomén sveta rýchlej módy: šatník praská vo švíkoch a jeho majiteľka nemá čo na seba. Ak ste sa už do tohto štádia dostali i vy, pravdepodobne si začínate uvedomovať, že fashion triumf nie je plný šatník, ale vlastný štýl a kvalita. Cestu od nedostatku cez prebytok až k osvietenej striedmosti a kvázi minimalizmu si však musí prejsť každý po vlastných. Ak sa už nachádzate na jej druhej méte, máme pre vás niekoľko nápadov pre ďalší krok. Trasu si vyberte sami, smerovanie a cieľ sú totožné: ekologické, etickéekonomické princípy. Realizáciou a podporou obehu vo fashion priemysle pomáhate sebe i iným, šetríte prírodné a finančné zdroje a neprikladáte ruku k dielu zvanému rýchla móda.

Darujte


(zdroj: pinterest.com)

Existuje veľmi veľa možností, ako darovať nosené oblečenie. Skôr ako si niektoré z nich vymenujeme si však povedzme jedno: darujte svoje oblečenie len tomu, kto má oň záujem. Ešte kým pred dverami susedov, charity alebo sociálneho zariadenia zazvoníte s nabalenými taškami, spýtajte sa, či by sa im vaše šatstvo zišlo.

,,Darujte svoje oblečenie len tomu, kto má oň záujem."


Najjednoduchšie je pomôcť tomu, kto o pomoc žiada. Zbierky šatstva obyčajne vyhlasujú charitatívne organizácie alebo Červený kríž. Jedným z najznámejších projektov je Sklad solidarity, ktorý prevádzkuje Slovenská katolícka charita. Šatstvo, ktoré organizácii odovzdáte, si majú možnosť ľudia v núdzi nakúpiť za skutočne symbolické ceny.
 
Individuálne žiadajú ľudia o pomoc najčastejšie prostredníctvom na to určených internetových portálov. Za zmienku stojí napríklad projekt Podaj ďalej, ktorý funguje pod záštitou občianskeho združenia Mamám Slovenska. S víziou „Dajme veciam druhú šancu“ je prevádzkovaný ako inzertný portál, na ktorom má možnosť požiadať o pomoc naozaj každý. Podobným spôsobom funguje aj darovací portál Darujem Vám s heslom „Nevyhadzujte, radšej darujte.“
 


So svojou zbierkou oblečenia sa môžete obrátiť i priamo na už spomínané sociálne zariadenia. Potešia sa mu mnohé materské centrá, detské domovy alebo centrá poskytujúce pomoc ľuďom bez domova. Pokiaľ však nepublikovali prosbu o pomoc, odporúčame vám informovať sa, či vaše oblečenie môžu prijať.

,,Darca a obdarovaný sú si rovní."


Tip: Rozhodnutie darovať je šľachetný čin. Napriek tomu darujte vždy len čisté a nositeľné oblečenie. Dávate tým najavo, že si obdarovaného vážite. Nezabúdajte: darca a obdarovaný sú si rovní. Vy by ste pravdepodobne tiež nemali záujem o znečistené oblečenie po predchádzajúcom majiteľovi.

Second handy


Nákup oblečenia z druhej ruky možno bezpochyby považovať za spotrebiteľské správanie v zmysle etických, ekologických a etických princípoch. Second handy však prichádzajú do úvahy i v prípade, keď hovoríme o zmysluplnom naložení s nenoseným oblečením. Hoci väčšina z nich odevy nevykupuje, ale vo veľkom dováža zo zahraničia, nájdu sa i výnimky.

Ak chcete oblečenie darovať, oslovte predajne, ktoré majú vo filozofii rôzne formy podpory a pomoci. Veľmi zaujímavým projektom je Nosene – obchod s dobrým pocitom a voňavým oblečením, ktorý je úzko spojený s centrom MYMamy o.z. venujúcim sa pomoci týraným ženám. Nosene posiela 15% z každého predaného oblečenia  na tento šľachetný účel.
 
(zdroj: nosene.sk)
 
Druhou možnosťou je oblečenie do second handu predať. Na Slovensku je naozaj len minimum obchodov, ktoré ho od vás kúpia, ale nájdu sa. Požadovaná cena vám bude vo väčšine prípadov vyplatená až po odpredaji vášho oblečenia. V prípade, že o vaše odevy nebude záujem, predávajúci vám ich vráti.

Verejné kontajnery


Pomôcť môžete aj tým, že svoje oblečenie vyhodíte do kontajnera. Nie však do bežného. Iste ste si už pod svojimi oknami alebo v blízkom okolí všimli zvláštny druh košov určený na obnosené šatstvo. Hoci k nim mnohí pristupujú skepticky a pochybujú o ďalšom využití oblečenia na humanitárne účely, jedno je isté. Ak nepomôžete ľuďom, tak minimálne planéte. Spoločnosti prevádzkujúce kontajnery sa v rôznych mestách Slovenska líšia, ale ich filozofia a spôsob fungovania je vo všeobecnosti veľmi podobný. Oblečenie z kontajnera putuje do triediaceho centra. Časť z neho končí priamo v krajinách tretieho sveta a zvyšok v second handoch na Slovensku i v rôznych kútoch Európy. Zisk z predaja slúži na chod organizácie a na podporu humanitárnych projektov. Nepoužiteľné oblečenie sa recykluje a ďalej sa využíva napríklad v automobilovom priemysle.

Predávajte online

 
(pinterest.com)
 
Top kúsky vášho nepotrebného šatníka môžete ponúknuť na predaj i individuálne. Jedným z najobľúbenejších spôsobov sú internetové bazáre. Fungujú ako klasické inzertné portály. Za obnosené oblečenie tu horibilné sumy nečakajte, ale okrem menšieho zisku vás môže hriať pri srdci i dobrý pocit z etického a ekologického obchodu. To však len v prípade, že sa ako predávajúca zachováte naozaj férovo. Najlepšie sa predáva oblečenie, u ktorého možno predpokladať malé opotrebovanie. Okrem detského je to napríklad tehotenská móda.

,,Najlepšie sa predáva oblečenie, u ktorého možno predpokladať malé opotrebovanie."

 
Úspech majú aj drahšie kúsky – značkové kolekcie, bundy, kabáty či šaty, na ktorých sa dá kúpou z druhej ruky skutočne ušetriť. Medzi užívateľmi sú najobľúbenejšie bazáre, ktoré poskytujú aj bonusové možnosti ako vytvorenie profilu, získavanie spätnej väzby a hodnotení a tým budovanie si dobrého mena a efektívnejšie obchodovanie alebo rôzne diskusné fóra a módne magazíny. Iste ste už niektoré z nich navštívili.

DIY – druhá šanca pre vaše oblečenie


Nepotrebných vecí sa nemusíte nutne zbaviť. Dajte im druhú šancu. Možno si ešte pamätáte časy, keď vaša mama alebo stará mama trávila hodiny za šijacím strojom a obnosené oblečenie pod jej rukami nachádzalo nové uplatnenie. Vtedy sa tomu ešte nehovorilo DIY, ale podstata bola rovnaká. Viete prečo sa to už nerobí? Áno, príčinou je rýchla móda, ktorá si necení čas a ľudské zdroje. A tak sa viac oplatí kúpiť si nové tričko ako prešívať staré. Je tomu však naozaj tak?
 
(zdroj: pinterest.com)
 
Samozrejme, že nie. Ak hovoríme o etickej, ekologickej a ekonomickej stope, vyhráva jednoznačne recyklácia. Mnohí to už našťastie pochopili a tak sa na webe doslova hromadia návrhy a postupy na obnovu starého. Veľmi populárne je zúžitkovanie bavlnených tričiek. Pomerne jednoduchým spôsobom si z nich vyrobíte nákupnú tašku, koberček, prestieranie pod nápoje alebo zaujímavý top. Obľúbené sú aj patchworkové deky, sukne, náhrdelníky či čelenky do vlasov. Áno, to všetko sa dá vyrobiť zo starého bavlneného trička. V niektorých prípadoch vám budú stačiť len nožničky a vlastná šikovnosť.

Zdielaním môžete poďakovať autorovi

Veronika

Milujem módu, milujem nakupovanie a milujem leto. Šaty, sandálky a klobúk na hlavu, to je môj naj outfit.

Kolekcie, novinky, exkluzívne zľavy