Čo je SWAP a prečo by sme sa ho mali zúčastňovať?

Sociálnymi sieťami kolujú udalosti, ktoré nesú odevné posolstvá v inom význame, než tie, na ktoré sme boli doteraz zvyknutí. Z každej strany nás vyzývajú k udržateľnosti, upcyklácii, k podpore zero waste strihov a najnovšie dokonca zvolávajú na SWAP.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa IPRUM (@iprum_),


Globalizácia je silná vec. V dobe, kedy máte pocit, že upcycling a sustainable móda sa stávajú akýmsi ekvivalentom nadávok, kedy na vás z každej strany tlačia módni aktivisti a tí, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť kedysi modrej planéty, je načase praktizovať módnu ekológiu aj v praxi. Nemusíte sa obávať, táto činnosť vám neuberie roky zo života. Práve naopak. Ale poďme pekne poporiadku.

Konzumný spôsob života si pýta svoju daň

 

Môžeme sa tváriť, že sa nás ekologické zmeny netýkajú, no garantujem vám, že takýmto spôsobom sa dostávame na čiernu listinu planéty jeden po druhom. Bodík módneho priemyslu už dávno na mape znečisťovania životného prostredia a enormného plytvania textíliami nezaberá len malú plochu. Chemické farbivá vypúšťané do ovzdušia a do vody, vykorisťovanie ľudí tretích krajín, ktorí vám vyrábajú tričko v neľudských podmienkach či nadmerná produkcia textilu, z ktorej sa viac vyhodí než využije, patria k neprehliadnuteľným výkričníkom.

 

,,Môžeme sa tváriť, že sa nás ekologické zmeny netýkajú, no garantujem vám, že takýmto spôsobom sa dostávame na čiernu listinu planéty jeden po druhom."

Našťastie, mnohé módne korporácie sa začali zobúdzať a do výroby postupne aplikujú zelenú stratégiu.  Proces vytvárania nového oblečenia je poznačený efektívnejším využívaním prírodných zdrojov či dbaním na minimalizáciu odpadu. V okruhu spotrebiteľov sa zase tvorí nová alternatíva k tradičným second-handom.  

 

SWAP – Cesta, ako prispieť k ekologickej móde  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa IPRUM (@iprum_),


Urban dictionary definuje slovo swap ako výmenu. V módnom svete ide o podujatie, ktoré sa konkrétne zameriava na výmenu oblečenia, topánok i tašiek. SWAP je ekologickou alternatívou pre zemeguľu a ekonomickým odľahčením našej peňaženky. SWAP je koncept, ktorý nie je len teoretickým pojmom. SWAP je jedenástym módnym prikázaním. Jeho cieľom je redukovať počet vyhodeného textilu a zároveň upozorňuje na konzumný spôsob skupovania všetkého, čo visí na vešiakoch v obchodných domoch.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa IPRUM (@iprum_),

 

Ako to funguje?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa IPRUM (@iprum_),

 
  • Na SWAP môžeš doniesť svoje oblečenie – vypraté a voňavé. Zvykne sa hovorievať – „dones ho v takom stave, v akom by si ho ako spotrebiteľ chcel kúpiť.“ Počet kusov, ktorý smieš so sebou priniesť zväčša určuje organizátor.  

 

  • Ďalej už len vymieňaš a domov si odnášaš kúsky s unikátnym posolstvom.

 

  • Mnohí z vás majú doma veci, ktoré na sebe nemali ani raz. Takýmto spôsobom ich viete posunúť ďalej a urobiť radosť niekomu, komu daná vec sadne lepšie.

     

  • Takisto môžete prísť aj s oblečením, ktoré je už vo výsluhovom dôchodku a nemá potenciál ďalej slúžiť v dobrej forme. To zvykne byť odovzdané na recyklačné účely. Na tomto princípe funguje aj nezávislá organizácia IPRUM, ktorá oblečenie posunie recyklačným firmám alebo lokálnym dizajnérom zameriavajúcim sa na upcykláciu. Doplnky a obuv sa na Slovensku ešte zrecyklovať nedajú.

     

IPRUM – Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy

 

Aj napriek tomu, že Slovensko je malou krajinou, neustále produkuje skutočne úspešné konštrukty. Jedným z nich je aj IPRUM. Hlavičku Inštitútu môžete nájsť pod takmer každým konajúcim sa SWAP-om v Bratislave. Srdce IPRUM-u tvoria štyria ľudia – Alžbeta Irhová, Zuzana Dutková, Patrik Brody a Ľubo Baran. Každý z nich sa zameriava na špecifickú oblasť a spolu prispievajú k zlepšeniu situácie v odevnom priemysle. Betka je súčasťou ekologickej módnej značky Bagbet, ktorá produkuje jedinečné upcyklované kolekcie, Zuzana stojí za konceptom Dutka sústreďujúcim sa na spracovanie textilného odpadu a vyrába produkty do domácnosti. Vizuálnu stránku projektu má na starosti Ľubo a Brody. Tí sa podieľajú na vytváraní obrazového materiálu a grafiky.

V srdci hlavného mesta…

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa IPRUM (@iprum_),

 

K obľúbeným dejiskám SWAP-ov, ktoré organizuje IPRUM, patrí určite KC Dunaj, Satori Stage či DOT. Espresso bar v Bratislave. Inštitút chystá pre verejnosť viaceré podujatia aj v predvianočnom zhone. Začiatkom decembra si budete môcť „vyswapovať“ niečo pekné na Urban Markete a tretí decembrový víkend môžete svoje voňavé oblečko priniesť do priestorov KC Dunaj.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Satori Stage (@satoristage),

Photo credit:
IPRUM 
Satori Stage
Urban Market

Zdielaním môžete poďakovať autorovi

Sue

Umenie je voľnosť, umenie je neustále vnášanie nezvyčajnosti do všednosti, umenie je nový nádych pre zabudnutý kúsok oblečenia, ktorý si práve našiel v šatníku. Študentka, milovníčka tanca, cestovateľka za šťastím, možno raz budúca novinárka. Sue

Kolekcie, novinky, exkluzívne zľavy