Chcete sa obliekať udržateľnejšie? Vyhýbajte sa týmto materiálom

Ťažko je žiť ľahko. Pravidlá inšpiratívnej udržateľnosti v teoretickej rovine ovládame, no uplatňovanie v praxi je zložitejším procesom. Občas nás prepadne dilema, že skutočne nevieme žiť úplne zero waste, že ide iba o akúsi nedosiahnuteľnú utópiu. Pozor. Planéte pomáhame malými krokmi, nemusíme sa hneď vzdať celého majetku a presťahovať sa do eko krabice. 

Ako je to teda v oblasti módy? Ponúkame vám tipy nápomocné pri budovaní prirodzenej cestičky k sustainable šatníku. Veď predsa, všetko, čo skĺzne k fanatizmu, nemá väčšinou pozitívnu dohru. Tak teda poďme na to poporiadku a s rozumom. Toto sú veci, ktoré by ste mali zo svojich zbierok vynechávať. 

Polyester


Akákoľvek verzia bežného polyesteru je v podstate škodcom, pretože spôsobuje znečistenie na mikroplastickej úrovni. Je vyrábaný z fosílnych palív, ktoré predstavujú obmedzený zdroj. Jeho samotná výroba prispieva k veľkému znečisťovaniu, preto je vhodné pozerať sa po recyklovaných verziách. Možno to znie čudne, ale naozaj existujú. Vo svojich ruksakoch ho používajú napríklad značky Fjällräven či Matt & Natt
 

Nevýhodou však je, že používaním a praním oboch polyesterových typov, klasického aj recyklovaného, vypúšťame do oceánu mikrovlákna. Tie sa cyklickým kolobehom dostanú opäť k tým, ktorí ho vyprodukovali. Vieme, že prítomnosť polyesteru sa zo života nedá vylúčiť úplne – najmä pri outdoorových kúskoch oblečenia vykazujúcich funkčnosť. Cieľom nie je drastické odstránenie, ale racionálna redukcia jeho prítomnosti v našich šatníkoch.

Klasická bavlna
Na výrobu bavlny sa používa veľmi veľké množstvo vody. Okrem tohto plytvania sa pri jej pestovaní spotrebúva veľké množstvo pesticídov, ktoré majú bojovať proti škodcom. Vhodnejšou alternatívou je organická bavlna. Pri nej sa totiž pesticídy ani chemické hnojivá nepoužívajú minimálne tri roky. Farbenie a konečná úprava tohto materiálu sa takisto riadi jasnými pravidlami, ktoré sa vyhýbajú používaniu chemických prípravkov. Organická bavlna je čistejšia a na dotyk mäkšia.

Je potrebné poznamenať, že celý dodávateľský reťazec ekologickej bavlny má nižší vplyv na životné prostredie. No získať stopercentnú ekologickú bavlnu nie je až tak úplne prechádzka ružovou záhradou. Musí totiž disponovať certifikátom GOTS (Global  Organic Textile Standard). Ten získajú len tie bavlny, ktoré podstúpia nekompromisný proces schvaľovania – od samotného miesta pestovania až po bielenie. U nás na Slovensku ponúka takéto produkty značka Créeme. Tá sa špecializuje na výrobu spodnej bielizne. 
 

Farebná umelá kožušina

 

Je umelá kožušina skutočne lepšou voľbou pre planétu? Čo tak si radšej zaobstarať pravú kožušinu z druhej ruky zo SWAP-u, alebo navštíviť babkin šatník a pokračovať v dedení z generácie na generáciu? Ide asi o lepší spôsob ako je ten, kde si každoročne kúpite do šatníka novú farbenú kožušinu, pretože odtieň tej minuloročnej už nekorešponduje s najnovšími módnymi diktátmi. Najhoršie sú tie fancy kúsky v ružovom a žltom prevedení, ktoré sú nálepkované ako najvychytenejšie módne produkty. 
 

Viskóza


Celosvetovo sa zvykne tento materiál využívať ako lacnejšia alternatíva ku klasickým prírodným materiálom, najmä k hodvábu. Základnou surovinou pre jej spracovanie je drevo, preto by sme mohli povedať, že aj keď patrí ku kategórii umelých vlákien, jej podstata je najprírodnejšia v porovnaní s ostatnými. Veľkým problémom sú však chemické látky, ktoré sa počas procesu výroby viskózy dostávajú do obehu.

Aj napriek tomu, že sme vám priniesli negatívne vlastnosti spomínaných materiálov, netreba hneď vešať obliekanie na klinec. Máme tu aj alternatívy, vďaka ktorým bude cesta k udržateľnosti  dostupnejšia. Ako na to?

#chce to ľan a konope

 

Tieto materiály nehlásajú len koncentrovanú prírodnosť, ale aj vzdušnosť a prirodzenosť. Ide o bytostne udržateľnejší variant nielen v letných mesiacoch. Vlákna nepotrebujú k prežitiu úrodnú pôdu, pri ich výrobe sa nespotrebovávajú pesticídy a takisto sa pri nich neplytvá vodou. Dobrý pocit z nosenia sa násobí ľahkosťou materiálu a jeho funkčnosťou. Ak si človek nemôže dovoliť nákup produktov od lokálnych značiek, je vždy lepšie obrátiť sa na reťazce ako H&M či Mango, ktoré ponúkajú ľanové alternatívy za dostupné ceny. Táto filozofia sa dá uplatniť pri všetkých materiáloch.

 

#skúste vlnu

 

Vlna je skvelé vlákno. Pri výbere skúste dať na lokálnych výrobcov, alebo na ľudí, ktorí sú zárukou kvalitnej práce so starostlivo vyberaným materiálom. Inšpiráciu sme vám priniesli už aj v článku zaoberajúcom sa podstatou kašmírových svetrov. V našej výberovke môžete siahnuť po značke Kings of Indigo alebo po produktoch slovenskej značky Buffet

 

#Tencel vlákna

 

Počuli ste už o nich? Náhrada viskózy v udržateľnej verzii. Tak takúto možnosť ponúkajú vlákna značky Tencel, ktoré sú vyrábané z obnoviteľného surového dreva. Tieto vláka sú kompostovateľné a biologicky odbúrateľné, takže určite stoja za hlbšiu analýzu. 
 
Zdroje: whowhatwear
Cover: Everlane

Zdielaním môžete poďakovať autorovi

Sue

Umenie je voľnosť, umenie je neustále vnášanie nezvyčajnosti do všednosti, umenie je nový nádych pre zabudnutý kúsok oblečenia, ktorý si práve našiel v šatníku. Študentka, milovníčka tanca, cestovateľka za šťastím, možno raz budúca novinárka. Sue

Kolekcie, novinky, exkluzívne zľavy