-20% na sandále birkenstockkód:SSKBIRK

Udržateľná móda: Týchto 12 značiek kúpite aj na Slovensku

Spája ich férovosť, využívanie kvalitných materiálov a prepracovaná firemná filozofia. Ich portfólia sú založené na princípe udržateľnosti a neskonalej lásky k prírode. Počas uplynulých rokov si na svetovom trhu dokázali vyprofilovať miesta so silnými koreňmi a dodnes uplatňujú princípy spravodlivého obchodu. Predstavujeme vám tajomstvo ôsmich sustainable značiek, ktoré zoženiete aj v našich končinách.

Fjällräven
Švédska značka, ktorá rozpráva v mene prírody. Tamojší ľudia na ňu môžu byť právom hrdí, pretože vyvíja produkty uľahčujúce ľuďom život už od päťdesiatych rokov. V súčasnosti sa ku kvalite pridala aj myšlienka udržateľnosti. Jej cieľom je minimalizácia odpadu pri výrobe jednotlivých produktov. Tento veľký konkurent outdoorových firiem sa okrem produkcie podieľa aj na projektoch, ktoré pomáhajú prispieť k „zelenej stratégii“. Napriek tomu, že produkty nie sú najlacnejšie, snažia sa maximalizovať zodpovednosť k prírode. Za zmienku stoja určite aj ruksaky Kånken, ktoré predstavujú globálne najpopulárnejší udržateľný kúsok z portfólia značky. Ak ste ho do dnešného dňa v neregistrovali, hľadajte logo s ikonickou líškou. Tá stihla dobyť už aj Bratislavu.


Matt & Nat
Názov značky vznikol skratkou slov Material & Nature, ktorá vystihuje jej filozofiu. Tento vegánsky koncept je na trhu od roku 1995 a praktizuje lásku k zvieratám vo všetkých smeroch. Matt & Nat nepracuje s PVC ako náhradou za kožu. Namiesto toho experimentuje a vytvára vlastné recyklované vlákna. Na výrobu každého batohu či tašky je zrecyklovaných 21 PET fliaš.

Veja

 


Túžite po obuvi, ktorá uplatňuje etiku v praxi? Siahnite po francúzskej kvalite značky Veja. Pri nákupe bavlny podporuje lokálnych pestovateľov a pri výrobe kaučuku kooperuje s inovatívnymi technológiami, ktoré sú eco-friendly. Okrem toho snaží redukovať emisie a ponúka možnosť práce pre sociálne znevýhodnených ľudí.

Pinqponq

 Tento módny koncept s vycibreným citom pre dizajn dokáže využiť recyklované PET fľaše na sto percent. Všetky produkty majú certifikáty potvrdzujúce výrobu bez škodlivých chemikálií. Výroba prebieha vo vybraných vietnamských fabrikách, kde sú zaručené dobré pracovné podmienky a šetrnosť výrobného procesu.

Mud Jeans

 Rifle so silným príbehom a prepracovanou filozofiou. Znie to ako utópia? Vyvedieme vás z omylu. Celý koncepcia pramení v Holandsku. Jej zakladateľ Bert van Son sa ako mladý presťahoval do Číny, aby pracoval v textilnom priemysle. Počas toho si uvedomil, aký dopad má fast fashion na životné prostredie a samotných zamestnancov, a tak sa rozhodol pre vlastnú alternatívu. Produkty tejto značky sa vyrábajú z certifikovanej bavlny a recyklovaných materiálov. Mud Jeans získal za svoju „guilt-free fashion“ niekoľko významných ocenení.

ArmedAngels

 
Neoblomný protiklad k fast fashion reťazcom. Aj takto by sme mohli definovať nemeckú značku ArmedAngels.  V jej etickom kódexe nájdeme podpísané fairtrade princípy, ktoré realizuje v praxi. Značka zastupuje originálny vizuál, kvalitné udržateľné materiály a férové pracovné podmienky. Okrem toho v jej portfóliu nájdete veľa kúskov pre večne dievčenské duše.

Thinking MU

 


Španielsky temperament vsadený do nadčasového dizajnu predstavuje nositeľnú výzvu. Sustainable značka je inšpirovaná ľudskou rôznorodosťou. Thinking MU pracuje s organickou bavlnou vysokej kvality. V produktoch nájdeme certifikované, biologicky rozložiteľné farbivá a vo viacerých prípadoch dokonca aj prírodnú belosť bez chemických úprav. Vďaka ekologickej certifikácii sa pri všetkých výrobných etapách znižuje spotreba vody. Thinking MU demonštruje dizajnový komfort, ktorý stojí za rozbitie prasiatka. 

  • Thinking MU Vegans T-shirt Phantom galéria
  • Thinking MU Vegans T-shirt Phantom galéria
-22%
Thinking MU Vegans T-shirt Phantom
-22%
Thinking MU Vegans T-shirt Phantom
Thinking MU

Freitag

 

Obdivuhodný švajčiarsky počin dvoch bratov si získal celosvetovú popularitu. Daniel a Marcus Freitag sa rozhodli vyrábať vodeodolné batohy pomocou upcyklovaných tarpaulínových plachiet. Prvý batoh uzrel svetlo sveta v ich obývačke. Na jeho výrobe sa podieľali aj staré bezpečnostné pásy a duše z bicyklov. Dnes značka zhromažďuje použité plachty v Zűrichu, kde im pracovníci dávajú nový život. Freitag batohy, tašky, ľadvinky a peňaženky nie sú len dokonalým prototypom udržateľnosti, ale aj demonštráciou pracovnej holokracie – systému, kde sa popiera klasická pozičná hierarchia a uplatňuje sa sloboda práce a self-management.
 

Patagonia

 Patagonia sa radí medzi najúspešnejšie outdoorové značky sveta. V znamení hesla jednoduchosť, účelnosť a ochrana prírody sa snaží svojím zákazníkom prinášať poctivú športovú výbavu. Aj napriek tomu, že patrí medzi špecifického výrobcu, v jej portfóliu nájdeme aj oblečenie na voľnočasové aktivity. Okrem toho Patagonia pravidelne podporuje rôzne environmentálne skupiny finančným podielom z predaja vlastných kolekcií. Pri výrobe sa snaží dbať na používanie bavlny, ktorá nie je ošetrená pesticídmi, recyklovaný polyester a vlákna šetrné k prírode. 


 

Aikyou


Veľkosť pŕs neurčuje ženskosť. Značka Aikyou vytvára kolekcie spodného prádla pre ženy, ktoré majú malé prsia a radi siahajú po prirodzenejšej línii než je tá push-up. Jednotlivé modely podprseniek a nohavičiek sú súhrou dokonalého minimalizmu a prepracovaného šitia. Veľkým plus tejto značky je práca s environmentálne nezávadnými materiálmi a férové podmienky pre zamestnancov. Všetky materiály sú pred zavedením do procesu prísne kontrolované a sľubujú alergickú nezávadnosť. Myslíme si, že je načase vlastniť aj takýto skvost. 

Aikyou
Aikyou
Aikyou
Aikyou
Aikyou Coco Black
34,00 €

 

Colorful Standard 


Oblečenie vyrábané v Portugalsku na základe princípov udržateľnej módy, ktoré žiari farbami a radosťou z poctivého predaja. Obyčajné tričko a mikina je niekedy tým najväčším pokladom našej skrine. O to viac, ak sú naozaj kvalitne spracované a my by sme ho dokázali nosiť naozaj vždy a všade. S takou myšlienkou pracuje aj značka Colorful Standard a parádne ju uvádza do praxe. Pri všetkých výrobkoch používa stopercentnú organickú bavlnu a do našich domovov privádza skutočne kvalitné výsledky. 

  • Colorful Standard Classic Organic Zip Hood Soft Lavander galéria
  • Colorful Standard Classic Organic Zip Hood Soft Lavander galéria
Colorful Standard Classic Organic Zip Hood Soft Lavander
Colorful Standard
Colorful Standard
  • Colorful Standard Classic Organic Hood Desert Khaki galéria
  • Colorful Standard Classic Organic Hood Desert Khaki galéria
Colorful Standard Classic Organic Hood Desert Khaki
Colorful Standard
Colorful Standard

 

Kings of Indigo

 

Táto značka produkuje kvalitný denim, zvršky a doplnky inšpirované japonským citom pre dokonalosť a americkou tradíciou. Všetky kúsky sú navrhnuté tak, aby prežili viac ako jednu módnu dekádu. Výrobcovia si zakladajú na inovatívnom a trvalo udržateľnom prístupe. Ten zaručí čisté svedomie všetkým tým, ktorým záleží na prírode. Tak smelo do nákupu!


 
Máte aj vy vo svojom okolí eco-local patriota, ktorý vytvára zaujímavé koncepty alebo poznáte ďalšie značky s podobnými posolstvami? Dajte nám o nich vedieť prostredníctvom komentára na našej FB stránke. :)

Credit photo:
pinterest.com
mudjeans.com

Zdielaním môžete poďakovať autorovi

Sue

Umenie je voľnosť, umenie je neustále vnášanie nezvyčajnosti do všednosti, umenie je nový nádych pre zabudnutý kúsok oblečenia, ktorý si práve našiel v šatníku. Študentka, milovníčka tanca, cestovateľka za šťastím, možno raz budúca novinárka. Sue

Kolekcie, novinky, exkluzívne zľavy