Ako cez kopirák: Prečo vyzerajú na Instagrame všetci rovnako?

Dokonale upravené obočie, identický contouring tváre či plné matné pery. Elementy prepojené sociálnou platformou Instagram. Ideály krásy sa často nevedome klonujú z Kardashian šablóny a dosiahnutie výsledku končí heslom: „Konečne sa im aspoň trochu podobám.“ Dnes to bude o krehkosti krásy, o prenikaní instagramových trendov a v neposlednom rade o tom, prečo je rôznorodosť v súčasnosti zanedbateľnou položkou.
 

Nie, toto nie sú Kardashianky. Na obrázku vidíte 2 make-up artistky z Dubaja, ktoré sa stali slavnými vďaka tomu, že sa až nápadne podobajú na dcéri nestarnúcej Kris Jenner

Homogénna predstava krásy

 
 
„Neuspokojte sa len s tým, že ste samy sebou.“ Heslo reklamnej kampane kreovanej za pomoci Concerned Children’s Advertisers and Health Canada, ktorá bola zameraná na zmenu osobnosti spotrebiteľa, by sme mohli ľahko aplikovať do doby pohlcujúcich sociálnych médií a ich zámerov na konkrétneho recipienta. Kampaň síce ohraničujú deväťdesiate roky, no jej posolstvo nás núti zamýšľať sa nad tým, prečo žijeme dobu beauty copyrightu  – čas, kedy inšpirácia prerastá v čo najidentickejšie stvárnenie dokonalého tvárového vizuálu.

V článku budeme vychádzať z toho, že premennou je krása, na ktorú majú veľký dosah sociálne médiá. Celebritné vplyvy sa viditeľne odrážajú na našich snahách o dokonalý vzhľad – najmä vo webovom priestore. Posadnutosť dokonalým mejkapom nabrala výrazné kontúry.

Zabalená do lesku titulných strán

 
 

Vogue máj 1950 // Vogue jún 1965
 
Korene skrášľovania majú tiež svoju pestrú minulosť. Prirodzenú neprirodzenosť možno nájsť v nejednej kultúre. V Ázii bolo bežné zosvetľovanie kože pomocou bielidiel na to určených, sedemnáste storočie sa vo Francúzsku zas nieslo v znamení pudrovania parochní. Na prelome osemnásteho a devätnásteho storočia časopisy „otvárali“ ženám oči a tie sa potom rozhodovali pre nový druh náboženstva krásy.
 
Skutočnou pohnútkou pre prvé kopírovanie bol fakt, že magazíny vykresľovali celebrity ako nové predpísané ideály krásy. Print však v dnešnej dobe nie je hlavným zdrojom inšpirácií. Spoločne žijeme mediálnu dobu, ktorej epicentrum šťastia predstavuje internet. Ten ponúka pohodlnosť, flexibilitu a možnosť obkukávania takmer zadarmo.

Už sa nemusíte obávať o etnickú rozdielnosť. Sociálne siete, ako napríklad Instagram a Pinterest, vás zjednotia spôsobom, kde sa do vzorca pridáva multikultúrna krása – jednotná a predpísaná. Očné linky podľa pravítka či precízne upravené pery s matným finišom sú teraz dostupné pre všetkých, bez ohľadu na štátnu príslušnosť.

Môžete byť kým chcete, len nebuďte samy sebou

 
 

Celebritná latka je nastavená vysoko. Hnací motor je neúprosný a požiadavky na dobre vyzerajúce tváre tiež. Atraktivita sa meria počtom followerov a rastie priamoúmerne s povestnými instagramovými srdiečkami.


Kyllie Jenner prišla, aby zreparovala spotrebiteľské návyky. Ošiaľ okolo takzvaného Kardashian klanu sa neráta len na počet minutých bankoviek, ale aj na stovky mladých dievčat, ktoré sú ochotné platiť za kozmetiku aj za chirurgické zákroky. Tento typ ideálu krásy sa stáva pre ľudí prístupnejším než ten z rokov minulých.
 

Na webe nájdete stovky tutorialov na dosiahnutie Kardashian looku

Okrem fyzickej úpravy vzhľadu sú tu filtre. Virtuálna úprava sa nabaľuje na tú reálnu. Vyzerať rovnako dobre na ulici i na fotografiách je nevyhnutnosťou. Chirurgický zákrok tak môžete podstúpiť aj na virtuálnej úrovni. Je to síce bezbolestné, ale efekt sa pripisuje len vášmu druhému životu – tomu na sociálnej sieti.
 

Dávka sebavedomia i frustrácie zároveň

 
 
Homogenizovaná krása so sebou prináša viaceré úskalia. Na jednej strane sa pripodobňovanie ikonickému vzhľadu môže postarať o nakopnutie sebavedomia, na strane druhej je tento efekt krátkodobý a rastie posadnutosť dokonalým vzhľadom na vlastných fotografiách umiestnených na sociálnych sieťach. Z dlhodobého hľadiska tak dochádza ku sklamaniu z očakávaní a z diametrálne odlišných výsledkov ako sú tie, ktoré prezentujú celebrity.
 
Je potrebné podotknúť, že nie každý jedinec spadne do tohto kolotoča. Sila vizuálnej dokonalosti vo virtuálnom svete je ale tak výrazná, že deformuje jedinca. Treba si uvedomiť, že genetika je stále silnejším pánom a posledné slovo diktuje za každým našim pokusom vyzerať ako Kardashianka. To, že krása cez kopirák disponuje vysokou sledovanosťou neznamená, že model inakosti upadol do zabudnutia. Sociálne médiá majú aj svetlé stránky. Jednou z nich je prístupnosť zdrojov predstavujúcich rozmanitosť, ktorá zjednocuje.
 
 
Drahé slečny, ženy, dámy.
Nezabúdajte, že demokracia sa týka aj vzhľadu. Môžete sa inšpirovať vašou obľúbenkyňou a rozhodnúť sa pre jeho úpravu podľa „predpísaných“ krokov. Pamätajte však, že celebritné insta účty nie s zárukou rovnakej podoby aj v reálnom živote. Všetci sme predsa len ľudia a zvádzame rovnaké ranné boje medzi tým, ako vyzeráme ráno po prebudením a medzi tým, ako vyzeráme na fotografii vytvorenej po hodine skrášľovacích procesov.

 
Ak prestanete kŕmiť jednoliate vizuály očakávaného vzhľadu, porastie chuť a sila inakosti, ktorá stále dokáže položiť na kolená kolektivizovanú pseudokrásu.

 

Čo vo vás evokuje slovné spojenie ženská krása? Svojimi názormi môžete prispieť do komentárov na našej FB stránke.
 
Zdroj info: Huffingtonpost.com
 

Zdielaním môžete poďakovať autorovi

Sue

Umenie je voľnosť, umenie je neustále vnášanie nezvyčajnosti do všednosti, umenie je nový nádych pre zabudnutý kúsok oblečenia, ktorý si práve našiel v šatníku. Študentka, milovníčka tanca, cestovateľka za šťastím, možno raz budúca novinárka. Sue

Kolekcie, novinky, exkluzívne zľavy