Filmy o móde: Toto je osem najlepších snímok pre všetkých fashionistov

Toto musíte vidieť! Alebo by ste mali. Všetci odporúčajú všetko a pre všetkých. V týchto dňoch máme predsa nejaký ten čas navyše. Na vzdelávanie i na zábavu. Dnes to bude dva v jednom. Pozrieme sa spolu na výberovku najväčších chuťoviek z filmového sveta. Téma dňa je jasná. Móda na akýkoľvek spôsob. Poďte si trochu zasnívať a odkryť pozlátko celebritného sveta. Po Diablovi, ktorý nosí Pradu, prichádzajú do našich zoznamov ďalšie ikonické snímky. Dámy a páni, predstavujeme vám osem fashion filmov, ktoré sa oplatí vidieť nielen v karanténnych chvíľach.

First Monday in May
Po milovanej snímke The September Issue tu máme ďalšieho favorita. First Monday in May odomyká dvere do sveta skvejúcich sa dizajnérskych počinov a červeného koberca. „Móda môže vytvárať ilúziu. Je istým druhom divadla,“ podotýka vo filme jedna z najvplyvnejších žien módneho priemyslu – Anna Wintour. Dokument odkrýva zákulisie veľkolepých príprav na udalosť Met Gala, ktorá spája tie najväčšie mená módy, filmu či hudobného priemyslu. Proces budovania dokonalého večera tak môžete sledovať v pohodlí svojej obývačky a predsa budete mať pocit, že ste integrálnou súčasťou najväčšej párty roka.

Diana Vreeland – The Eye Has To Travel
Nástup Anny Wintour na pozíciu šéfredaktorky časopisu Vogue bol vydláždený poctivou prácou jej predchodkýň. O prísnom oku Wintour toho vieme veľa, no o predchádzajúcich šéfredaktorkách by sme mali vedieť ešte viac. The Eye Has to Travel predstavuje intímny exkurz do života jednej z nich. Diana Vreeland sa do histórie americkej verzie módnej biblie zapísala svojím otvoreným prejavom a striktnosťou. Jej editoriály priniesli do fashion sveta inovatívnosť a nové estetické usporiadanie. Nahliadnite do života jednej z najvplyvnejších žien dvadsiateho storočia, ktorej pôsobenie navždy zmenilo svet módy, krásy umenia a kultúry.

Clueless

 
Komediálny úlet, ktorý si radi púšťame opakovane aj po rokoch. Okrem hlavnej dejovej línie sa nedá nezamilovať do pozlátka rokov deväťdesiatych, ktoré sa tiahne outfitovou líniou filmu. Stredoškolský život je predsa prudko návykový. 

Saint Laurent

 


Yves Saint Laurent – na povrchu život plný krásy a neskonalého pôvabu má aj druhú vrstvu. Odvrátenú tvár neistoty, zneužívania a sebadeštrukcie chce poznať len málokto. Mapované sedemdesiate roky ukazujú Mount Everest dizajnérskeho života, parížsku haute sociéte a prinášajú nový pohľad na ženskú módu. Emočný koktejl na počkanie pripomína jazdu na horskej dráhe, z ktorej sa nedá vystúpiť na počkanie. 

Gaga: Five Foot TwoDokument sa síce explicitne netýka módy, no ukazuje cestu kreatívnych procesov pri tvorbe lookov. Zákulisie života americkej speváčky sme nikdy nemohli definovať prívlastkami obyčajné či priemerné. Rovnako ako aj jej outfitové kreácie. Aj na prvý pohľad klasické šortky z džínsoviny nie sú len taká rádová záležitosť. Ide predsa o Lady Gaga. 

A Single ManPotrebujete neutralizovať pocity? Režisérsky debut Toma Forda, pôvodne módneho návrhára stojaceho za oživením značiek Gucci a Saint Laurent, je filmovým šitím, ktoré sadne na mieru ako kvalitne spracovaný oblek. Náladový s akurátnou štipkou drámy zamýšľajúci sa nad zmyslom života. A nielen toho módneho.

Sex v meste 
Povinná jazda, ktorá sa stala životným štýlom a jedno z mála posadnutí módou, ktoré schvaľujeme. Niektoré scény recitujeme spamäti a stáva sa z nich nekonečný zdroj inšpirácie. Či už v podobe v hlášok, alebo outfitových zostáv. 

Pret-a-porter
Ak máte radi klasiku s gýčovým nádychom, nevynechajte túto zastávku. Julia Roberts, Sophia Loren a Kim Basinger v hlavnom obsadení a veľkolepá módna prehliadka zasadená do deväťdesiatych rokov v Paríži je všetko, pri čom budete chcieť “vypnúť”. Oddychovka nesmie zostať bez dobrej zápletky, nuž a do scenára dokonale zapadá vražda. Vysoká móda začína mať problém s investigatívou a nezaobíde sa bez povestných škandálov plávajúcich na povrch. Miestami satirické, miestami zábavné, miestami absurdné.
 
Aké sú vaše obľúbené filmové nádielky s módnou tematikou? Dajte nám vedieť v komentároch na našej FB stránke! 
Zdroj:
www.forbes.com

Zdielaním môžete poďakovať autorovi

Sue

Umenie je voľnosť, umenie je neustále vnášanie nezvyčajnosti do všednosti, umenie je nový nádych pre zabudnutý kúsok oblečenia, ktorý si práve našiel v šatníku. Študentka, milovníčka tanca, cestovateľka za šťastím, možno raz budúca novinárka. Sue

Kolekcie, novinky, exkluzívne zľavy