MANGO SALEanswear.sk

Ako sa správne starať o pletené oblečenie

Sú srdcovou záležitosťou a nevyhnutnosťou v sezónnych šatníkoch. Pletené kúsky predstavujú nestarnúcu lásku, ktorá však nekončí iba pri peňažnej investícii. Všetci si v kútiku duše želáme, aby si zachovali punc prvého dňa. No realita býva zvyčajne iná. Ako sa dopracovať k zachovalému pletenému oblečeniu ako od babičky? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Možno nepatríte k zberateľom ovčej vlny alebo kašmíru, no jeden pletený sveter by sa u vás určite našiel. Z vlastných skúseností vieme, že existujú aj ťažšie oriešky, než nepríjemné zaťahovanie tkaniny, ktoré hrozí v prípade jeho vlastníctva. Skladovanie, pranie, žehlenie a sušenie pletených kúskov vie dať poriadne zabrať, aj napriek tomu, že im často chýba správne prevedenie. Rovnako ako aj pri impregnácii topánok.

Čítajte etikety

 

Základné a najdôležitejšie pravidlo – dešifrujte štítky oblečenia. Malé papieriky s neatraktívnym textom sú súborom praktických informácií, ktoré vám uľahčia starostlivosť o daný kúsok. A samozrejme aj život. Pokiaľ ide o svetre domácej výroby bez pribalených štítkov, musíte sa riadiť pokynmi pre ošetrovanie konkrétneho typu vlny. Ak zlyhá aj táto možnosť, hľadajte podobné oblečenie a riaďte sa pokynmi z príslušnej etikety. 
 
Informácie o ošetrovaní pleteného oblečenia podávajú grafické piktogramy, ktoré sú podľa normy uvádzané v poradí - pranie, bielenie, sušenie, žehlenie a profesionálne (chemické) ošetrovanie.

SKLADOVANIE

 

Pletené oblečenie skladujte v skrini vždy ležmo. Pri ukladaní viacerých svetrov na seba dbajte na to, aby tie najťažšie boli na spodku. Prechádzame k rade nad zlato – pletené svetre ani kardigány nikdy neumiestňujte na vešiak. Vyhnete sa smutnému pohľadu na natiahnuté textílie. Neodporúča sa ani používanie vákuových vriec na uskladňovanie, pretože deformujú tvar oblečenia. Medzi pletené oblečenie môžete umiestniť granule, ktoré absorbujú vlhkosť. Pridanou hodnotou bude ich príjemná vôňa. Tá okrem pohladenia zmyslov dokáže odpudiť nechcený hmyz obľubujúci naturálne vlákna.

PRANIE

 
 

Ručné pranie


Pokiaľ to nie je nutné, pleteninu neperte často. Napáchnuté oblečenie stačí dať vyvetrať. Pri praní používajte tekuté pracie prostriedky určené na pletené materiály. Najvhodnejšiu alternatívu predstavuje ručné pranie, ktoré si vak vyžaduje istú dávku trpezlivosti a zručnosti. V žiadnom prípade nenechávajte oblečenie vo vode príliš dlho, nežmýkajte ho ani ho neskrúcajte. Namiesto toho ho jemne stláčajte, aby nestratilo svoj pôvodný tvar. Prací prostriedok nikdy nedávajte priamo na odev, pretože by mohlo dôjsť k neželaným farebným zmenám.

Mechanické pranie


Keďže často bojujeme s kúskami voľného času, môžeme tento problém vyriešiť špeciálnymi pracími programami, ktoré v dnešnej dobe práčky ponúkajú. V ich ponuke môžete nájsť ručné pranie, ale aj programy na pranie pleteného oblečenia. Bubon práčky sa v týchto režimoch otáča menej a odstreďovanie je zredukované na minimum.

Pri oboch typoch prania dajte pozor na to, aby bolo oblečenie dostatočne vyplákané. Odstránia sa tak zvyšky pracieho prostriedku spôsobujúceho statickú elektrinu. Pri nadmernom elektrizovaní materiálu odporúčame pleteninu na chvíľu namočiť do aviváže.
Vo všeobecnosti platí, že pri praní prírodných materiálov (vlna, kašmír či angora) volíme studenú vodu, naopak pri syntetike (akryl, polyester…) používame teplú, nie však horúcu vodu. 

Vlna, kašmír a akryl


Pri praní sa prihliada aj na to, o aký typ pleteniny ide. Ak je váš obľúbený kúsok z ovčej vlny, perte ho na šetrnom alebo ručnom praní. Odporúča sa použiť prostriedok určený na pranie vlnených materiálov.

Kašmír nedávajte do práčky vôbec. Tento luxusný druh vlny perte výhradne ručne v studenej vode s použitím jemného pracieho prostriedku. Dobre poslúži aj detský šampón. 

Syntetický akryl je menej náchylný na zničenie. Môžete ho prať ručne alebo v práčke pri maximálnej teplote 40 °C.

SUŠENIE

 

Vypraté pletené oblečenie nikdy nedávajte do sušičky. Ak je príliš mokré, obložte ho dvoma bavlnenými uterákmi a jemne ho postláčajte. Rýchlejšie absorbujú vlhkosť a urýchlia tak celý proces. Potom pletený kúsok umiestnite vodorovne a v tejto polohe ho nechajte vyschnúť. Kvôli zachovaniu pôvodnej farby ho nevystavujte slnečnému žiareniu a takisto sa vyhnite sušeniu na radiátore.

ŽEHLENIE

 

Pleteninu nežehlite. Ak sú na ňom predsa len záhyby, zaveste ho na pár hodín von alebo do uzavretej kúpeľne. Vlhké prostredie dopomôže tomu, že záhyby zmiznú samé od seba. Pokiaľ to bez žehlenia neviete vydržať, nastavte žehličku na čo najnižšiu teplotu a využite radšej naparovací mód. 

ODŽMOLKOVANIE


V prípade, že je váš kúsok oblečenia vyrobený zo syntetického materiálu, musíte sa popasovať s nežiadúcimi hrčkami, ktoré sa na ňom po čase nosenia vytvoria. Problém vyrieši odžmolkovač alebo klasický holiaci strojček. Pri jeho použití ale dávajte pozor na to, aby ste nepoškodili aj samotné vlákna odevu.

Pletená Lovely výberovka:


 
Máte vlastné zaužívané triky, vďaka ktorým udržiavate pletené oblečenie v skvelej forme? Budeme rady, ak sa o ne podelíte v komentároch na našej FB stránke.
Zdroj foto:
Pinterest.com

Zdielaním môžete poďakovať autorovi

Sue

Umenie je voľnosť, umenie je neustále vnášanie nezvyčajnosti do všednosti, umenie je nový nádych pre zabudnutý kúsok oblečenia, ktorý si práve našiel v šatníku. Študentka, milovníčka tanca, cestovateľka za šťastím, možno raz budúca novinárka. Sue

Kolekcie, novinky, exkluzívne zľavy