Módny sprievodca pre všetkých cestovateľov: Ako sa obliecť do lietadla

Trendy sú skvelá vec, no nie vždy idú ruka v ruke s plnením praktických požiadaviek. Obzvlášť vtedy, keď máte pred sebou desaťhodinový let s povinnými prestupmi. V takom prípade ide všetka paráda bokom a my sa obzeráme po tej najpohodlnejšej alternatíve. Dnes nahliadneme do témy, ktorá je pre mnohých zanedbateľná, no keď príde na lámanie chleba, prispeje k zvýšeniu našej cestovnej horúčky. Vyskladajte si spolu s nami outfit do lietadla krok po kroku a zamávajte zbytočnej nervozite z diskomfortu. 

Hneď na začiatku vás musíme upozorniť, že sa nebudeme držať formálnej línie. Zabudnite na kostýmové komplety, puzdrové sukne a obleky. V čom sa teda vybrať do lietadla? Na začiatku plánovania vašej cesty sa vždy držte kľúčových pojmov, ktorými sú praktickosť a pohodlie. Majte na pamäti aj to, že teplota v lietadlách sa kvôli klíme pohybuje okolo osemnástich stupňov, preto sa k tomu treba patrične “nahodiť”.

Do lietadla v teplákoch: Sú tepláky v lietadle ok?


Nohavice sú prvým elementom, ktorý by mal zabezpečiť komfortné cestovanie v lietadle. V žiadnom prípade by vás nemali tlačiť – boj s tesným pásom je to posledné, čo potrebujete. Vo všeobecnosti sa pri dlhých letoch skúste vyhnúť všetkým skinny strihom. Pokiaľ sa neviete vzdať denimu, voľte skôr rovno strihané džínsy. V ponuke sú aj chino nohavice. Ďalšiu možnosť predstavujú tepláky a pre dámy ešte aj legíny. 
 

Pri teplákoch si dávajte pozor na vyblednutých a obtiahnutých obľúbencov. Tých by ste mali nechať radšej doma. Najlepším kompromisom sú nohavice s elastickým pásom. Spomínané kúsky sú prvou pomocou pre každý šatník cestovateľa. Ak u vás zvíťazili na plnej čiare práve legíny, odporúčame k nim kombinovať tričká alebo mikiny, ktoré sú predĺžené. 

Pre dámy:


Pre pánov:

 

Letné radovánky sa na palube nekonajú


Aj keď ste si za dovolenku v trópoch poriadne zacvakali, vedzte, že ten správny čas na šortky a holé kotníky je až po výstupe z lietadla. Tielko so špagetovými ramienkami sa určite poteší prítomnosti mikiny alebo kardigánu. Do povinného balíčka si nezabudnite pridať jeden pár klasických ponožiek i jeden pár kompresných ponožiek, ktoré podporujú správnu cirkuláciu a pôsobia aj preventívne. Vaše kĺby pravdepodobne neznesú permanentný závan klimatizácie a opuchnuté nohy z dlhého letu budú potrebovať pomocnú ruku. Cestovať sa dá aj v obľúbených bavlnených šatách, no z praktického hľadiska vám budú nápomocnejšie nohavice a tričko.

Dôraz kladieme aj na výber samotných materiálov, ktoré si na seba v deň letu dáte. Voľte ľahšie textúry ako sú ľan, bavlna či hodváb. Vyhnite sa goratexu, nylonu a všetkému, čo by vám po určitom čase mohlo byť viac na príťaž ako na úžitok. 

Pre dámy: 

 
Pre pánov: 

 

Radšej si mať čo vyzliecť ako sa triasť od zimy


Odľahčiť batožinu a zároveň sa obliecť podľa diktátu počasia destinácie, do ktorej práve letíte? Prečo nie, jednou ranou tak vyriešite dva problémy. Pevný základ tvorí basic tričko podľa chuti pripravené na kvalitné vrstvenie. Môžete siahnuť aj po košeli z prírodných materiálov. Menej náročnejší si na svoje prídu v mikinovom svete, fashionisti nepohrdnú sakom a kabátom. Zlaté pravidlo našich mám „radšej si mať čo vyzliecť ako sa triasť od zimy“ sa konečne dostáva do praxe na plné obrátky. Vy, milí páni, zabudnite na tradičné formálne košele a stavte na ľahké a vzdušné materiály.

Pre dámy: 


Pre pánov:

 

Čo obúvať


Drahé dámy, pokiaľ neletíte na pracovné stretnutie, ktoré sa koná ihneď po výstupe z lietadla, tak na podpätky zabudnite. Najlepšou voľbou pre dámske i pánske osadenstvo sú tenisky. Takýmto výberom neurobíte nikdy krok vedľa. Zvážiť môžete aj poltopánky a mokasíny. V zime stavte na čižmovú istotu. Dbajte však na to, aby bola vaša noha dobre upevnená a aby ste v topánkach dokázali zvládnuť presuny na letisku, ale aj státie v dlhých radoch. Kúsky, ktoré zaberajú príliš veľa miesta v kufri, si radšej oblečte/obute. Kontroly na letiskách sú čoraz prísnejšie a pokuty za nadváhu batožiny čoraz vyššie. 

Pre dámy:


Pre pánov: 

 

Veci, ktoré sa do lietadla absolútne nehodia

 
  • Pri preberaní praktickej štafety bude lepšie, keď sa niektorým záležitostiam vyhnete úplne. Máme na mysli napríklad taký overal, letné záležitosti ako sú šortky či minisukne. Zabudnite aj na pyžamo a oversize veci, nechcete predsa vzbudzovať dojem pašeráka. Z topánkového sveta vynechajte flip flops i podpätky. 


 
  • Detektor kovov je citlivá záležitosť, preto zvážte oblečenie s kovovými prvkami a taktiež veľké množstvo sponiek. 
 
  • Medzi nočné mory každého cestovateľa patrí silný parfém i funkčné, sytntetické materiály rôzneho druhu (goratex, neoprén), ktoré vedia po určitom čase tiež vykazovať špecifickú a nie príliš príjemnú vôňu. 
 
  • A čo také šošovky? Tie nechajte radšej v krabičke. Suchý vzduch nehrá do karát ani očiam, ani vášmu nosu a pleti.
 

Doplnky


Asi je nám všetkým jasné, že bohatú bižutériu radšej necháme zabalenú v kufri. Pri cestovaní môžete využiť napríklad klobúk, ktorému bude z praktického hľadiska lepšie pri vás než v útrobách batožiny. Keďže sme sa doteraz bavili zväčša o basic kúskoch, pri kabelkách si môžete trochu dizajnovo uletieť. Vyberajte napríklad spomedzi vakových prototypov, ale aj z ponuky ich väčších sestier. 

Dajte si pozor aj na predpísané veľkosti príručnej batožiny, ktoré sa u jednotlivých leteckých spoločností rôznia. Väčšina z nich dovoľuje na palubu jeden kus príručnej batožiny na pasažiera. Pravidlá nízkonákladových leteckých spoločností dovoľujú len menšie tašky točiace (označované ako carry-on bags) sa okolo rozmeru 40x20x20 cm. Pokiaľ si chcete na palubu vziať väčšiu príručnú batožinu (označovanú ako trolley bag alebo ako wheelie bag), musíte uhradiť poplatok za prioritný nástup do lietadla. 

Pre dámy:


Pre pánov: 

 

Ako obliecť dieťa do lietadla


Pri cestovateľskej horúčke nesmieme obísť ani tých najmenších pasažierov, ktorí by sa mali na palube lietadla cítiť takisto pohodlne. Veď to poznáte - spokojné dieťa rovná sa spokojní rodičia. Počas skladania vhodného looku postupujte podľa vyššie uvedených odporúčaní, najlepším spoločníkom bude tepláková súprava. Nezabúdajte na teplé ponožky, pretože vaše malé ratolesti možno budú chcieť byť bosé a spoznávať krásy nadpozemského výhľadu z každej strany. Pokiaľ cestujete s bábätkom, pribaľte si k sebe náhradné oblečenie, do ktorého ho budete v prípade potreby môcť prezliecť. Aj v tejto kategórii platí, že jednotlivé kúsky by mali byť z príjemných materiálov.
-14%
Champion Authentic Athletic Apparel Mikina 'Crewneck'  horčicová
-14%
Champion Authentic Athletic Apparel Mikina 'Crewneck'  horčicová
Champion Authentic Athletic Apparel
Champion Authentic Athletic Apparel Mikina 'Hooded Full Zip Sweatshirt'  rosé / čierna
Champion Authentic Athletic Apparel
Topánky NIKE
Topánky NIKE
Vypredané
Nike
Topánky NIKE
Vypredané


Pohodlný look do lietadla podľa Lovely gusta:


Champion Authentic Athletic Apparel Mikina  tmavomodrá / šedobiela
Champion Authentic Athletic Apparel

Zdielaním môžete poďakovať autorovi

Sue

Umenie je voľnosť, umenie je neustále vnášanie nezvyčajnosti do všednosti, umenie je nový nádych pre zabudnutý kúsok oblečenia, ktorý si práve našiel v šatníku. Študentka, milovníčka tanca, cestovateľka za šťastím, možno raz budúca novinárka. Sue

Kolekcie, novinky, exkluzívne zľavy