Business casual dress code: Pravidlá formálneho odievania nemusia byť nuda

Vymýšľať odevnú kombinatoriku milujeme viac ako matematické riešenia. Čo však s tou formálnejšou stránkou, ktorá tvorí neodmysliteľnú súčasť nášho povolania? Ak nemáte predošlé skúsenosti s obliekaním do kancelárií, môže byť pre vás táto disciplína trochu náročnejšia. Nie však nezdolateľná. Nepodceňujte ju, pretože ide o jednu z foriem vizuálnej reči tela. Redakcia Lovely zostavila formálny zoznam, ktorý pomôže vyriešiť šatníkové dilemy dám i pánov.
 
 

Čo je business casual dress code?

 

 
Business casual stojí na pomedzí corporate dress codu a smart casual dress codu. Predstavuje rozšírený spôsob obliekania dámskeho a pánskeho osadenstva do kancelárie. Vyvinul sa z takzvaných Casual Fridays. Išlo o uvoľnenie požiadaviek firiem na oblečenie v deväťdesiatych rokoch. Firemní zamestnanci na západnom pobreží USA mohli nosiť do práce vždy v piatok menej formálne oblečenie. Business casual dress code nemá presne vytýčené mantinely, podľa ktorých by sa mali zamestnanci obliekať. Týmto dáva voľnejšiu ruku vedúcim prevádzok, ktorí si vedia pravidlá prispôsobiť podľa seba.
 

#PRE ŽENY

 
 

Vrchná časť

 
Business casual dress code má v tomto ohľade veľa spoločného so smart casual. Dominantný kúsok vášho zovňajšku môže tvoriť sako, kardigán alebo ním môže byť dokonca celý kostým. Ten bol v posledných sezónach obľúbený nielen vo formálnej sfére.

 

Spodná časť

 
Môžete si vybrať sukňu (s dĺžkou ku kolenám), alebo nohavice zo širokej palety. Vhodnými adeptmi sú chino, cullotes či kostýmové nohavice. Na šortky môžete zabudnúť. Vyberajte skôr zemité farebné tóny.

Čo si obliecť pod sako alebo kardigán

 
Ponuka obsahuje košele i blúzky, ktoré povoľujú minimalistické vzory. Dbajte však na to, aby sa z nich stal element, ktorý bude v konečnom dôsledku pôsobiť v súlade s pravidlami elegancie a s ostatnými časťami vášho outfitu.

Šaty

 
Tak ako v prípade predošlých súčastí odevu, aj tu platí zákon minimalizmu v oblasti vzorov a farieb. Jednoduché strihy môžete kompenzovať doplnkami.

Topánky

 
Vítané sú najmä kožené topánky – mokasíny, derby, loafers či oxfordky. Na rozdiel od corporate dress codu je v tomto smere povolená aj otvorená obuv. Môžete tak siahnuť aj po sandáloch, prípadne po balerínach. K šatám a sukni si nemusíte nutne dávať pančuchy. Ak sa pre ne predsa len rozhodnete, vyhýbajte sa vzorovaným typom. 
-15%
Mokasíny Jonak  SEMPRE
Mokasíny Jonak SEMPRE
59,40 € 69,30 €
-15%
Mokasíny Jonak  SEMPRE
Jonak
Mokasíny Jonak SEMPRE
59,40 € 69,30 €
-17%
Derbie Sweet Lemon  LISORA
Derbie Sweet Lemon LISORA
92,50 € 111,00 €
-17%
Derbie Sweet Lemon  LISORA
Sweet Lemon
Derbie Sweet Lemon LISORA
92,50 € 111,00 €

Doplnky

 
Presné pravidlá business dress codu sú ohraničené konkrétnym zamestnávateľom, takže ak je ústretový, môžete vytvoriť nepísaný kompromis. Povolené sú šatky, opasky, kabelky väčších rozmerov, ale aj šperky. Samozrejme, môžete si dovoliť aj výraznejšie tóny, no vždy myslite na kompaktný a elegantný celok.

Mejkap s mierou

 
 
Heslo „menej je niekedy tu viac“ aplikujte v plnej miere. Váš zamestnávateľ vás nehodnotí za dvojhodinový pobyt pred zrkadlom. Pri nanášaní obľúbeného parfému myslite na to, že kanceláriu zdieľate s viacerými ľuďmi, ktorý dýchajú rovnaký vzduch ako vy.
 

#PRE MUŽOV

 
 

Vrchná časť

 
Základom pánskeho business casual dress codu je bezpochyby decentná košeľa s dlhým rukávom a taktiež sako, ktoré môže byť oblekového i športového charakteru. Vzory schvaľujú minimalizmus a usporiadanosť. Kravata nie je nutnosťou, ale hodí sa v prípadoch, kedy sako absentuje. Mrazivé obdobie si zase žiada prítomnosť elegantnej bundy, alebo kabátu.

Spodná časť

 
Nohavice nemusia byť výsostne oblekové, musia byť však dlhé. Môžete si dovoliť aj plátené varianty. Čo sa týka nosenia tradičných modrých džínsov, nie každá firma je zásadne proti. Vo farbách sa radšej riaďte neutrálnejšou paletou.

Čo si obliecť pod sako

 
Počas horúcich letných mesiacov je dovolené aj nosenie polokošieľ a polo tričiek, v zimných mesiacoch zas rolák. V oboch prípadoch je vhodné aplikovať aj sako.

Topánky

 
Podobne ako v prípade ženskej obuvi sa odporúčajú kožené topánky – napríklad derby alebo mokasíny. Môžu byť zdobené dierkovaním.

Doplnky


 
Opasky či aktovky by mali byť vo farebnom súlade s topánkami. Často je využívaná najmä hnedá farba. Pánska volenka ráta aj s prítomnosťou menej formálnejších typov klobúkov. Cylinder si odložte pre návštevu divadla.

 
ZDROJE:
https://www.thebalancecareers.com/business-casual-dress-code-1919379
http://blog.sekora.cz/?p=3311
http://blog.sekora.cz/?p=6097

Zdielaním môžete poďakovať autorovi

Sue

Umenie je voľnosť, umenie je neustále vnášanie nezvyčajnosti do všednosti, umenie je nový nádych pre zabudnutý kúsok oblečenia, ktorý si práve našiel v šatníku. Študentka, milovníčka tanca, cestovateľka za šťastím, možno raz budúca novinárka. Sue

Kolekcie, novinky, exkluzívne zľavy