Vybrali sme pre vás: Päť slovenských obchodov, ktoré vás očaria svojím interiérom

Nesúď knihu podľa obalu. Touto mantrou sa snažíme riadiť všetci, no veľmi dobre vieme, že sú záležitosti, pri ktorých závaží práve vizuálna stránka. Naše pátracie očko tento raz odbočilo od módy ku konceptuálnemu riešeniu interiérov. Musíme sa však priznať, že v mnohých zohráva svoju rolu aj oblečenie a doplnky. Naši dnešní favoriti potešia na duši, ale na prvý pohľad. Posúďte s nami.

Zita – Bratislava


Milujete pekné dioptrie? My tiež. Optika Zita prišla ale s výživnejším receptom, v ktorom skĺbila dizajnové dioptrie s minimalistickým priestorom. A ten je ozajstnou pastvou pre oči. Čo viac si priať? Návšteva tohto rodinného podniku z dielne štúdia GRAU je parádnym zážitkom. Samotný priestor sídli v parteri funkcionalistického Živnostenského domu a disponuje silným architektonickým odkazom.
 

Foto: Nora a Jakub Čaprnka

Zita je iná ako tradičné optiky. Je jednoduchá, čistá a kladie dôraz na precízny výber dioptrických rámov. Simplicitná farebná paleta kontrastuje s čiernym nábytkom a drevenými súčasťami. Aj napriek výdatnému interiérovému koktejlu sú to práve okuliare, ktoré vám udrú do oči ako prvé. A práve to bolo hlavným zámerom autorov celej koncepcie.
 

Foto: Nora a Jakub Čaprnka
 
Pokiaľ vás radia do škatuľky detailistov, tak potom tento priestor nesmiete vynechať zo svojho zoznamu návštev.
 

Foto: Nora a Jakub Čaprnka

mile – Bratislava


Hlásajú návrat k estetike spojenej s detstvom. Značka prináša svoje oblečenie deťom do desiatich rokov, ale má aj špeciálne kúsky pre dospelákov. Dizajn mile je hravý, štýl nedbalý a strihy prepracované. Jednotlivé kolekcie sú tematicky prepojené so všetkým, čo pripomína detstvo a na ich tvorbe sa podieľajú šikovní ilustrátorský a grafický tím. Miriam a Lenku nájdete v Novej Cvernovke.
 

Foto: mile archív
 
Baby sú jej súčasťou už tri roky. Priestory boli predtým zasadené do masívne poškodenej budovy. Išlo o bývalú chemickú priemyslovku. „Vybrali sme si tu priestor celkom jednoznačne – chemické labáky, ktoré mali osadené pôvodné kachličkové laboratórne stoly. Tie nám dosť výrazne pomohli definovať priestor. Ak by tu neboli, mali by sme značnú rozhodovaciu paralýzu.“ Zakladateľky konceptu mile od začiatku vedeli, že potrebujú svetlý a otvorený priestor.
 

​Foto: mile archív
 
Zároveň tu bola požiadavka na čo najneutrálnejšie prevedenie, aby vynikol textil. „V interiéri sme pri zariaďovaní použili drevo a podlahu natreli slonovinovou farbou. Tým sa podarilo postaviť do protikladu chladný industriál betónu a kachličiek s teplým dreveným zariadením, a tento štýl by sme nazvali nežný industriál.“ Takisto plynule prešli z pomenovania showroom na pomenovanie shoproom. Ide totiž o kombináciu priestoru, v ktorom sa tvorí a má slúžiť čoraz viac aj ako predajňa.

Miriam a Lenka nám prezradili, že pripravujú rekonštrukciu konceptu. Chcú, aby bol priateľskejší k zákazníkovi, aby v ňom bolo viac priestoru na vystavenie tovaru, zázemie pre zákazníka a skúšobná kabínka. Okrem milého, hravého a poctivých dizajnových kúskov sa tak môžeme tešiť na novú zmenu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa mile (@mile_kidsclothing),

slávica – Bratislava


Opäť jeden z výsledkov štúdia GRAU je zároveň držiteľom ocenenia CEZAAR za  architektonické prevedenie. Zrekonštruované obchodné priestory nachádzajúce sa v pôvodne chátrajúcej budove z 19. storočia dostali ponuku na nový život, a tá sa veru neodmieta. Budova podliehajúca pamiatkovej ochrane pod svoje krídla prijala kreatívcov, ktorí historickú patinu vnímajú ako výzvu. Strategická poloha v centre mesta láka viacerými dizajnovými obchodmi. A patrí k nim aj vychýrená slávica.
 

Foto: Tomáš Manina

slávica sa zameriava na autorský dizajn a v súčasnosti združuje viac ako sedemdesiat slovenských, ale i českých dizajnérov. Jej priestor prebehol očistou od všetkých novších stavebných nánosov. Interiér disponuje jednoduchým preglejkovým nábytkom. Záujemcovia v slávici nájdu oblečenie, tašky, doplnky, šperky či porcelán. Vlastne taká všehochuť, ktorá je správne namiešaná. Zväčša ide o limitované produkty vyrábané v malých množstvách.
 

Foto: Tomáš Manina

Pokiaľ ste sa presýtili nákupnými centrami a potrebujete svojmu kapsulovému šatníku dať kvalitnú lokálnu pečať s nápadom, viete, kde máte hľadať.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa slávica (@slavica_design),

VIVI & LULU – Piešťany


Všetci módni maniaci – zbystrite pozornosť. V piešťanskom mestskom dome sa totiž nachádza predajňa, ktorá má čo povedať svojím obsahom i vizuálovým charakterom. Kombinuje hrubú estetiku zrekonštruovaného povrchu interiéru s precíznymi detailmi zariadenia. V priestore módnej predajne dominuje výrazná drevená kresba. Samotný interiér obchodu vznikal deväť mesiacov a je kompromisom na priamke minimalizmu a industriálu.
 

Foto: Erik Ďuriš

Na mieste aktuálneho obchodu v minulosti sídlila predajňa Baťa. Autentickosť súčasného interiéru podporuje závesný oceľový systém. Ten vám utkvie v pamäti po návšteve ešte nejaký ten piatok.

 

Foto: Erik Ďuriš
 
Priestor si aj po rekonštrukcii ponechal kovové písmená, ktoré sa v minulosti nachádzali na fasáde domu a nesú tak historický kontext. V predajnej ponuke nájdete produkty od tunajších výrobcov. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa VIVI&LULU (@vivi_and_lulu),

Slovak & Czech Fashion Design - Košice


Minimalizmus, čistota a premyslená geometria. Kamenná predajňa SloCz fashion design sa nachádza v srdci metropoly východu a ponúka výberový sortiment od slovenských a českých dizajnérov. Košický concept store na Hlavnej je určený pre všetkých milovníkov kvalitnej textílie a doplnkov.
 

Priestory dýchajú premyslenými konštruktmi a miestami až sterilitou. Tá je však veľmi príjemnou pastvou pre oči a zgustnú si na nej tí, ktorí milujú škandinávsky purizmus, ale aj tí, ktorým musíte predostierať zložitejšie farebné variácie.
 

Musíme uznať, že visual merchandising majú jednoducho v malíčku.
 
  
Poznáte iné vizuálne zaujímavo riešené obchody? Dajte nám o nich vedieť v komentároch na našej FB stránke. 
 

Zdielaním môžete poďakovať autorovi

Sue

Umenie je voľnosť, umenie je neustále vnášanie nezvyčajnosti do všednosti, umenie je nový nádych pre zabudnutý kúsok oblečenia, ktorý si práve našiel v šatníku. Študentka, milovníčka tanca, cestovateľka za šťastím, možno raz budúca novinárka. Sue

Kolekcie, novinky, exkluzívne zľavy